Glosa: Darebák jedna? Příště pojmenujte Star Wars klidně S vesmírnými čerty nejsou žerty

Jarda Konáš
2. 2. 2016 14:19
Společnost Disney a český distributor Falcon odtajnili název prvního spin-off filmu série Star Wars, který přijde do českých kin tuto zimu. Je komický, ale svou logiku má. Bohužel. Více v glose Jardy Konáše.
Mark Hamill jako Luke Skywalker ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje.
Mark Hamill jako Luke Skywalker ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje. | Foto: 20the Century Fox

V originálu se bude snímek jmenovat Rogue One: Star Wars Story. Je to úderné jméno, jasné, stručné a pro fanoušky Star Warsevokuje spoustu věcí. Především naráží na proslulou Rogue Squadron, což byla letka sympaťáků ze „staré trilogie“ vedená samotným Lukem Skywalkerem a posléze pilotním esem Wedgem Antillesem.

Fandové ji tak milují, že si získala deset (!) samostatných knižních pokračování, a to nemluvíme o nespočtu dalších knih, komiksů a počítačových her, kde vystupuje nebo se na ni naráží. Film tak může být jakýmsi mávnutím na pozdrav fanouškům této letky i jakousi cestou k počátku tohoto fenoménu, protože název k tomu, i když možná nezáměrně, míří (premiéra bude až v prosinci, takže toho moc nevíme). Osobně si myslím, že tomu tak nebude, ale velmi rád bych se pletl.

Darebák jedna: Star Wars Story
Darebák jedna: Star Wars Story | Foto: Lucasfilm

Je třeba dodat, že Disney všechny tyto příběhy mimo filmy škrtnul a přesunul je pryč z kánonu Star Wars světa, na což má coby majitel práv naprosté právo. A tím se opět vracíme k otázce, jak tedy název překládat. Čistě podle slovníku slovo rogue opravdu má tento význam, darebák, lump, lapka, a kdokoliv tento název pro českou distribuci použil, má v ruce pevný argument.

Jenže v angloamerické popkultuře má desítky dalších významů, od zloděje až po sabotéra, špiona na vlastní pěst, psance, může jít dokonce o přídavné jméno označující cosi, co se obrazně řečeno ponořilo pod hladinu, aby zůstalo skryto.

Víme, o čem nový film bude. Vrací se v časové ose před čtvrtou epizodu a plánuje vyprávět o špionské akci ukradení plánů obří vesmírné bitevní stanice Hvězdy smrti, tedy o aktu, díky kterému se v původním filmu z roku 1977 podaří rebelům stanici zničit.

A v tomto kontextu právě překlad názvu nového snímku selhává. Jistě, není to poprvé, kdy je ve filmech ze světa Star Wars slovo rogue přeloženo jako darebák, a dokonce doslovně navazuje na českou lokalizaci filmu Impérium vrací úder, kde se do vysílačky piloti jako darebáci hlásí. Že je to legrační, s tím ať se popere původní překladatel.

Vypadá to, jako kdyby při hledání českého názvu vůbec nebrali v potaz samotnou příběhovou osnovu snímku, a s ohledem na výše vyřčené je možné, že slovo rogue bude mít jiný význam, než jak je vypíchnuto v názvu.

Až dostane tuzemský distributor dialogy k překladu, možná se bude škrábat na hlavě. Momentálně ale dokázal udělat ze spin-offu Star Wars jediným slovem ještě větší pohádku, než jaká to pravděpodobně bude. Příště může třeba pro efekt pojmenovat film S vesmírnými čerty nejsou žerty.

U nových Star Wars se mi stalo, že mě natolik pohltily, až jsem si zapomněl říkat, jak moc jsou boží, tvrdí nadšeně filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy