George Clooney podpořil rovnost platů herců a hereček

mad
31. 5. 2015 15:00
Slavný herec, režisér a aktivista George Clooney komentoval kauzu hackerských útoků na studio Sony, které rovněž odhalily, že herečky dostávají menší platy než jejich kolegové.
Foto: Reuters

PrahaHackeři ze skupiny Guardians of Peace (Strážci míru) způsobili ve filmové branži poprask, když loni v listopadu napadli studio Sony Pictures Entertainment. Ukradli tisíce terabajtů dat.

Hackerský útoku se odehrál v souvislosti s komedií The Interview, která vypráví o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una. Snímek měl mít premiéru v prosinci a hackeři požadovali, aby film vůbec nebyl do distribuce uveden.

Najevo vyšly také informace o platech v Hollywoodu a zjistilo se, že ženy dostávají méně peněz. Herečky Jennifer Lawrence a Amy Adams měly mít menší podíl z tržeb filmu Špinavý trik (2013) než jejich herečtí kolegové Bradley Cooper a Christian Bale.

Ke kauze se nyní vyjádřil George Clooney. V rozhovoru pro rádio BBC4 řekl: "Snad jediná dobrá věc, která z toho vzešla, je, že se mluví o tom, že v liberálním Hollywoodu nedostávají ženy stejné peníze jako muži a že je tu asi jen 15 režisérek. Myslím, že je velmi dobře, že se o tom začíná mluvit." Rozpovídal se také o tom, že jeho produkční společnost má na vysokých pozicích řadu žen a že se mu líbilo, že v jeho novém filmu Země zítřka je více žen, které jsou chytré, zdatné a silné.

Hackeři vyzradili také telefonní čísla hollywoodských hvězd jako Brad Pitt, Julia Roberts nebo Tom Hanks a zveřejnili podrobnosti o alternativních jménech, která řada slavných herců používá, když cestují inkognito.

Kromě osobních dat zaměstnanců studia vypustili také tisíce soukromých emailů mezi producenty, režiséry nebo manažery, kteří probírali například Angelinu Jolie a její minimální talent. Ukraden byl i scénář k nové bondovce Spectre a filmy Annie, Pořád jsem to já nebo Mr. Turner, které se po útoku objevily na internetu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy