Clooney se po 20 letech vrací k televizi. Natočil Hlavu XXII, v seriálu sám hraje

Clooney v seriálu hraje cynického generála Scheisskopfa.
Foto: Hulu
Reuters Kultura Reuters, Kultura
13. 2. 2019 13:25
Americký herec George Clooney se po dvaceti letech vrací na televizní obrazovky. Pro streamovací službu Hulu natočil adaptaci klasického satirického románu Josepha Hellera nazvaného Hlava XXII.

Příběh zasazený do období druhé světové války nadčasově vypráví o absurditě ozbrojených konfliktů, řekl Clooney tento týden, kdy seriál v USA představil.

Hellerova kniha z roku 1961 pojednává o kapitánovi Yossarianovi, jenž se během druhé světové války na ostrově ve Středozemním moři snaží vyhnout povinnosti provádět nálety s bombardovací letkou. Zároveň zápasí s vojenskou byrokracií.

George Clooney prý nabídku na adaptaci románu zprvu odmítl. "Je to moje milované dílo, nechtěl jsem do toho vstupovat," říká herec, který se však nakonec nechal přesvědčit.

V seriálu sám účinkuje, byl jeho výkonným producentem a natočil dvě ze šesti epizod. Seriál bude ve videotéce Hulu v USA k dispozici od 17. května. V Česku seriál na jaře uvede HBO a její placená internetová videotéka HBO GO.

Herec svůj postoj prý změnil, když zjistil, jak postavy z Hellerova románu oživili a rozvedli scenáristé Luke Davies a David Michôd, kteří na adaptaci pracovali. Díky tomu seriál nepředstavuje jen otrocký překlad Hellerovy prózy do televizní podoby, nýbrž ji rozvíjí.

"Heller si dělal legraci z byrokracie v armádě a nesmyslnosti války. Myslím, že to vše dodnes platí. Všichni se dnem a nocí pořád strachujeme o podobné situace. Tento příběh jen ukazuje, nakolik je to nesmyslné," míní Clooney.

Název románu je odvozen z Hlavy XXII amerického vojenského řádu, podle níž může být povinnosti zbaven pouze psychicky nemocný muž. Kdo by o to ale zažádal, prokáže tím, že si uvědomuje, jak smrtelné nebezpečí mu hrozí ve službě. A fakt, že se riziku snaží vyhnout, naopak potvrzuje jeho psychické zdraví.

Právě na tuto absurditu v příběhu naráží kapitán Yossarian, který usiluje o to, aby byl označen za psychicky nemocného - jedině tak se vyhne náletům, které musí absolvovat s bombardovací letkou a jejichž počet armáda neustále navyšuje.

První trailer z nové adaptace Hlavy XXII. | Video: Hulu

Podle Hellerova příběhu už roku 1970 vznikl film režiséra Mikea Nicholse, hlavní roli v něm ztvárnil Alan Arkin. V menších rolích účinkovali Orson Welles jako generál Dreedle či zpěvák Art Garfunkel coby kapitán Nately.

"Myslím, že všichni se každý den probouzíme v jakési celosvětově sdílené úzkosti. Tento román to výstižně shrnuje, ba to jistým způsobem předvídá," dodává scenárista nynější adaptace Luke Davies.

Kapitána Yossariana v nové verzi ztvárnil třiatřicetiletý Angličan Christopher Abbott. Jeho velitele, plukovníka Cathcarta, hraje Kyle Chandler. Původně o tuto roli usiloval sám Clooney, nakonec se ale ujal postavy cynického generála Scheisskopfa, který se víc než o válku zajímá o válečné přehlídky.

Sedmapadesátiletý George Clooney se na televizních obrazovkách objevil naposledy roku 1999 jako doktor Doug Ross v seriálu z nemocničního prostředí zvaném Pohotovost. Poté herec účinkoval jen ve filmech, kde dosáhl celosvětového renomé rolemi ve snímcích jako Dannyho parťáci, Syriana, Po přečtení spalte nebo Gravitace.

Dnes je Clooney držitelem dvou Oscarů. Agentura AFP už dříve napsala, že za každou epizodu Hlavy XXII obdrží milion dolarů.

"Nezáleží mi na formátu, jestli jde o film, nebo televizi," říká dnes Clooney ke svému televiznímu návratu. "Rozhodující je jedině kvalita díla a to, čeho jsme schopni dosáhnout."

Hlava XXII spisovatele Josepha Hellera vyšla v USA začátkem 60. let, v českém překladu Jaroslava Chuchvalce se objevila krátce poté. Dodnes je v tuzemských knihovnách rozšířen také novější překlad knihy od Miroslava Jindry z konce 70. let, naposledy jej před třemi roky znovu vydalo nakladatelství Plus.

Autor knihy, přední americký romanopisec 20. století Heller, se později údajně nechal slyšet, že ho při psaní inspiroval Haškův Švejk.

(Další fotografie si lze prohlédnout v galerii nahoře u článku.)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy