FOTO Láska za časů ideologické diverze. Zlehka a s úsměvem

FOTO Láska za časů ideologické diverze. Zlehka a s úsměvem
Láska, soudruhu!
Láska, soudruhu!
Láska, soudruhu!
Láska, soudruhu!
Foto: Bontonfilm
ČTK Kultura ČTK, Kultura
25. 3. 2014 16:38
Podívejte se na fotografie i ukázku z česko-finského filmu Láska, soudruhu, v němž hrají Kati Outinen a Miroslav Etzler. Příběh vypráví o vztahu lidí, kterému brání "železná opona".

Fotogalerie - Lásku mezi lidmi ze soocialistického tábora a kapitalistického impéria v době studené války líčí s humorem i nadsázkou režisérka Tara Mäkelä ve finsko-norsko-české romantické komedii Láska, soudruhu.

Diváky zavede do světa za "železnou oponou" - na mezinárodní festival mládeže v Helsinkách roku 1962. Snímek s Kati Outinenovou a Miroslavem Etzlerem v hlavních rolích měl předpremiéru na Febiofestu, v českých kinech se objeví od 24. dubna.

"Chtěli jsme natočit komedii o studené válce. Už proto, že u nás mladí lidí nevědí, co to je, i když si to mohou osvěžit současnými událostmi na Ukrajině. Scenáristka Raija Talvioová má dost blízko k české kultuře, protože v Praze v roce 1983 šest měsíců studovala na FAMU," řekla na dnešní tiskové konferenci Mäkeläová.

Snímek vypráví o znovuprobuzené lásce Elsy a českého jazzmana Jana, o kterém si Elsa dlouho myslela, že je mrtvý. Zatímco svět se zmítá ve studené válce, ve finské metropoli probíhá za nadšení levicově orientovaných obyvatel a za úšklebků těch ostatních světový festival mládeže a studentstva, který přijel z Moskvy pozdravit i sám Gagarin. Také Jan je tam soudruhy z Prahy vyslán propagovat socialistickou kulturu; spíš než socialismus miluje jazz. Před válkou v Helsinkách hrál na saxofon a do Prahy odjel právě v týdnu, kdy do Čech a na Moravu přijela německá armáda. Dopisy, které jí psal po válce, zabavila StB.

Když Elsa nakonec překoná svůj strach z lásky a závazků, uvědomí si, že pokud spolu chtějí strávit více než jen sedm dní festivalu, existuje jen jedno řešení. Jan emigruje a s ním i mladíček, který měl na jejich jazzové trio dohlížet, zatímco kolegové - muzikanti jsou deportování do "domova pro unavené umělce" kdesi na Sibiři.

Z českých herců se ve filmu dále objeví Kryštof Hádek, Jan Budař, Denny Ratajský, Petr Stach, Zdeněk Maryška a Václav Jiráček jako Gagarin.

"Spíše než finskou kulturu mám rád Kati Outinen. S producenty tohoto snímku jsme se potkali na jednom z filmových trhů, kde jsme jednali o jejím obsazení do mého filmu Klauni," řekl producent a režisér Viktor Tauš. Také Etzler jako častý host filmových klubů znal tuto charismatickou finskou herečku a filmy Akiho Kaurismäkiho, ve kterých hrála.

"Když jsem se dozvěděl, že bych se s ní měl objevit na plátně, nejprve jsem si myslel, že jde o špatný vtip Kaisera a Lábuse," uvedl Etzler.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy