FOTO Když muž miluje počítač s hlasem Scarlett Johansson

FOTO Když muž miluje počítač s hlasem Scarlett Johansson
Ona.
Ona. Spike Jonze na place.
Ona.
Ona.
Foto: Falcon
ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 3. 2014 13:14
Podívejte se na záběry z filmu i natáčení oscarového snímku Ona od režiséra Spikea Jonzeho.

Fotogalerie - Joaquin Phoenix, Amy Adams a hlas Scarlet Johansson jsou protagonisty sci-fi Ona, za niž režisér Spike Jonze získal Oscara pro nejlepší původní scénář.

Děj snímku se odehrává v Los Angeles v nedaleké budoucnosti. Theodore (Joaquin Phoenix) se živí psaním dojemných a osobních dopisů pro druhé. Se zlomeným srdcem po ukončení dlouhého vztahu se začne zajímat o nový, pokročilý operační systém, o kterém jeho výrobce tvrdí, že představuje unikátní a intuitivní bytost. Po jeho instalaci se seznamuje se Samanthou, umělou inteligencí s milým ženským hlasem (Scarlett Johanssonová). Má zajímavé postřehy, je citlivá a vtipná. Jak její potřeby a požadavky rostou společně s těmi jeho, mění se jejich přátelství na lásku.

"Jedněmi z nejnáročnějších aspektů vztahu jsou upřímnost, důvěrnost a schopnost umožnit osobě, kterou milujeme, aby si uvědomovala, že i ona může být zcela upřímná a důvěrná," říká scenárista a režisér Spike Jonze.

Samantha, která je navržena tak, aby se sama učila a vyvíjela, je nadšená z každého nového zážitku, touží po dalších a začíná mít na Theodora pozitivní vliv. "Ačkoliv má přístup ke všem informacím světa, tvoří každou myšlenku a odpověď improvizovaně, nemá žádné předsudky," popsala to Scarlett Johansson. Jak roste její schopnost uvědomovat si sebe samu, roste i ta Theodorova. Vydávají se na výpravy po městě, do hor, na pláž a na průzkum jeho každodenních povinností. Díky jejímu vhledu začíná on odhalovat povědomé problémy nově, i sám sebe vnímá odlišně. Herci se tak s režisérem chopili výzvy vytvořit Samanthu, kterou na plátně nikdo nevidí, jako kompletní a zcela přítomnou postavu.

Nápad na natočení snímku prý zrál roky. Prvotním impulsem byl článek z internetu popisující textovou komunikaci s umělou inteligencí. Připojil se k ní a pozdravil. Program ho také pozdravil a zeptal se, jak se má. Odpověděl, že dobře, a optal se, jak se má on.

"Chvíli jsme si povídali a já byl nadšený. Pak ta iluze rychle vyprchala, poznal jsem, že jen papouškuje to, co už v minulosti slyšel, že není inteligentní. Tak jsem dostal nápad na příběh muže, který má s takovou bytostí vztah," vysvětlil.

Film se částečně natáčel v relativně nové čtvrti Pudong nedaleko Šanghaje, kde se chodci pohybují po vyvýšených chodnících a neutuchající ruch neviděných automobilů mají kdesi pod sebou. Spojení čínských a kalifornských městských exteriérů si proto vyžádalo digitální úpravy.

Česká premiéra filmu Ona je naplánovaná na 27. března.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy