FOTO Když muž miluje počítač s hlasem Scarlett Johansson

FOTO Když muž miluje počítač s hlasem Scarlett Johansson
Ona.
Ona. Spike Jonze na place.
Ona.
Ona.
Foto: Falcon
ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 3. 2014 13:14
Podívejte se na záběry z filmu i natáčení oscarového snímku Ona od režiséra Spikea Jonzeho.

Fotogalerie - Joaquin Phoenix, Amy Adams a hlas Scarlet Johansson jsou protagonisty sci-fi Ona, za niž režisér Spike Jonze získal Oscara pro nejlepší původní scénář.

Děj snímku se odehrává v Los Angeles v nedaleké budoucnosti. Theodore (Joaquin Phoenix) se živí psaním dojemných a osobních dopisů pro druhé. Se zlomeným srdcem po ukončení dlouhého vztahu se začne zajímat o nový, pokročilý operační systém, o kterém jeho výrobce tvrdí, že představuje unikátní a intuitivní bytost. Po jeho instalaci se seznamuje se Samanthou, umělou inteligencí s milým ženským hlasem (Scarlett Johanssonová). Má zajímavé postřehy, je citlivá a vtipná. Jak její potřeby a požadavky rostou společně s těmi jeho, mění se jejich přátelství na lásku.

"Jedněmi z nejnáročnějších aspektů vztahu jsou upřímnost, důvěrnost a schopnost umožnit osobě, kterou milujeme, aby si uvědomovala, že i ona může být zcela upřímná a důvěrná," říká scenárista a režisér Spike Jonze.

Samantha, která je navržena tak, aby se sama učila a vyvíjela, je nadšená z každého nového zážitku, touží po dalších a začíná mít na Theodora pozitivní vliv. "Ačkoliv má přístup ke všem informacím světa, tvoří každou myšlenku a odpověď improvizovaně, nemá žádné předsudky," popsala to Scarlett Johansson. Jak roste její schopnost uvědomovat si sebe samu, roste i ta Theodorova. Vydávají se na výpravy po městě, do hor, na pláž a na průzkum jeho každodenních povinností. Díky jejímu vhledu začíná on odhalovat povědomé problémy nově, i sám sebe vnímá odlišně. Herci se tak s režisérem chopili výzvy vytvořit Samanthu, kterou na plátně nikdo nevidí, jako kompletní a zcela přítomnou postavu.

Nápad na natočení snímku prý zrál roky. Prvotním impulsem byl článek z internetu popisující textovou komunikaci s umělou inteligencí. Připojil se k ní a pozdravil. Program ho také pozdravil a zeptal se, jak se má. Odpověděl, že dobře, a optal se, jak se má on.

"Chvíli jsme si povídali a já byl nadšený. Pak ta iluze rychle vyprchala, poznal jsem, že jen papouškuje to, co už v minulosti slyšel, že není inteligentní. Tak jsem dostal nápad na příběh muže, který má s takovou bytostí vztah," vysvětlil.

Film se částečně natáčel v relativně nové čtvrti Pudong nedaleko Šanghaje, kde se chodci pohybují po vyvýšených chodnících a neutuchající ruch neviděných automobilů mají kdesi pod sebou. Spojení čínských a kalifornských městských exteriérů si proto vyžádalo digitální úpravy.

Česká premiéra filmu Ona je naplánovaná na 27. března.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy