FOTO Emma Stone zářila v Benátkách, přijela s Birdmanem

Foto: Reuters
ČTK Kultura Reuters ČTK, Kultura, Reuters
28. 8. 2014 11:41
Festival v Benátkách zahájil snímek Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzálese Iňárritu. Podívejte se na slavnostní zahájení.

Benátky - Hollywoodská kráska Emma Stone a někdejší představitel filmového Batmana Michael Keaton se stali hlavními hvězdami zahajovacího večera benátského filmového festivalu, který ve středu večer otevřela projekce snímku Birdman.

Mexický režisér Alejandro González Iňárritu na nejstarší evropskou filmovou přehlídku přivezl film o zapomenutém superhrdinovi, který se svou slávu snaží znovu nalézt na divadelních prknech. O hlavní cenu festivalu, který potrvá do 6. září, bude soupeřit dvacet filmů.

Keaton se čtvrtstoletí po zásadní roli své kariéry - účinkování ve dvou filmech o Batmanovi režírovaných Timem Burtonem - opět vtělil do komiksového superhrdiny. Birdman stojí zejména na paralele jeho kariéry a životní pouti hlavní postavy, která se snaží svou zašlou slávu oživit pomocí divadelní hry na Broadwayi.

"Je to jako ohromný slon v místnosti," odpověděl po projekci Keaton na otázku, jak se Batman promítl do jeho kariéry. Dodal však, že se nedávno vrátil z Afriky a proti slonovi v místnosti by celkem nic nenamítal.

Keaton v Iňárrituově dramatu, které sám režisér označil za experiment, ztvárnil herce, který se snaží oživit slávu Birdmana a zjišťuje, že jeho vlastní život mu kvůli ztotožnění se se superhrdinou téměř unikl.

"Michael byl pro tento film zásadní, bez něj by jej podle mě nešlo natočit," prohlásil dnes režisér, jehož v minulosti proslavily nízkorozpočtové snímky 21 gramů či Amores Perros.

Porotu na letošním 71. ročníku festivalu vede třiapadesátiletý francouzský hudební skladatel Alexandre Desplat, držitel Zlatého globusu za hudbu k filmu Barevný závoj a také dvou Césarů. O Zlatého lva soutěží dvě desítky filmů především z Itálie, Francie a Spojených států.

Zahajovací ceremoniál v Benátkách doprovodil protest dvou tisícovek zaměstnanců městských služeb, kteří přišli do blízkosti festivalového červeného koberce demonstrovat proti platovým škrtům.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

před 1 hodinou

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy