Forman přijede s Goyou a hvězdami

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 9. 2006 17:40
Praha - Miloš Forman chce v únoru na českou premiéru svého nového filmu přivézt do Prahy i blyštivé ústřední herecké trio.
Foto: IMDb

Podle čerstvého oznámení distribučních společností HCE a Falcon je česká premiéra Goyových přízraků naplánovaná na 1. února příštího roku. Miloš Forman jí má být osobně přítomen, navíc pozval svého dlouholetého spolupracovníka a přítele, producenta Saula Zaentze,  a rovněž tak trio hlavních představitelů.

To by znamenalo, že se Česko může těšit také na herecké hvězdy první velikosti. Titulní roli hraje Stellan Skarsgard, jehož si diváci mohou pamatovat nejen z dramat Larse von Triera, ale i z řady hollywoodských velkofilmů, naposledy z dobrodružné komedie Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže a rovněž coby hosta karlovarského festivalu.

Foto: Aktuálně.cz

Úlohu umělcovy múzy obviněné z kacířství svěřil Miloš Forman Natalii Portmanové;  mnicha-otce Lorenza, tajemně spojeného s Goyou i jeho chráněnkou, hraje Javier Bardem.

Goyovy přízraky vyprávějí dramatický až skandální příběh slavného španělského malíře Franciska Goyi (1746-1828) a jeho mladičké Inés. Scénář sepsal režisér spolu s Jean-Claudem Carrièrem.

Snímek o zakladateli moderního malířství popisuje i historii posledních let inkvizice ve Španělsku, již Goya zachytil. V rodné autorově zemi také snímek vznikl a 10. listopadu tu bude mít světovou premiéru.

Film u nás nakonec nebude uváděn pod původně anoncovaným názvem Goyovi duchové. "Společnosti Falcon a HCE  se rozhodly respektovat osobní přání režiséra uvést do českých kin snímek pod jím zvoleným titulem Goyovy přízraky," píše se ve středečním tiskovém prohlášení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy