FITES ocenil estébácká Pouta i festival Jeden svět

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 1. 2011 21:08
Český filmový a televizní svaz rozdal Trilobity
Záběr z filmu Pouta
Záběr z filmu Pouta | Foto: Kultura

Beroun - Český filmový a televizní svaz FITES vyhlásil držitele výročních cen Trilobit za původní díla filmové a televizní tvorby. Za film Pouta ji získal režisér Radim Špaček. Jeho snímek začátkem roku zvítězil v pěti z jedenácti kategorií nových Cen české filmové kritiky. Za režiséra, který je v zahraničí, převzali ocenění producent Vratislav Šlajer a scenárista Ondřej Štindl.

Porota udělila Trilobita Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému za animované filmové leporelo pro děti i dospělé Dějiny udatného českého národa, Martinu Ryšavému za dokument Medvědí ostrovy a dokumentaristce Dagmar Smržové. Tu odměnila za snímek Zachraňte Edwardse, ve kterém zachycuje úsek života manželů začínající rozhodnutím přivést na svět těžce postižené dítě. Výroční cena patří také Tomáši Škrdlantovi za lidskost a empatii, s nimiž sledoval hrdiny svého dokumentu Nevítaní.

Foto: Aktuálně.cz

Čestná uznání získali Aleš Kisil za dokumentární portrét nazvan Jindřich Štyrský - Mým očím nutno stále házeti potravu, Martin Dušek a Ondřej Provazník za dokument Ženy SHR, který na pozadí životních příběhů a postojů dvou obyvatelek uhelné pánve ukazuje paradoxy současnosti, a dokumentaristka Andrea Culková za dokument Lise Forell - sem fronteiras. Jeho protagonistkou je česko-německo-židovská malířka dlouhá léta žijící v Brazílii.

Další čestná uznání patří Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové za televizní příběh Nespavost a Igoru Blaževičovi, Šimonu Pánkovi a dalším zakladatelům a organizátorům festivalu filmů s tematikou lidských práv Jeden svět.

Zvláštní cenu získal Radim Procházka za film Náš první hospodář, dokumentující cestu prezidenta Václav Klause na dožínky do Polabí.

František Filip převzal v Berouně Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v autonomní umělecké odvětví. Režisér, který v prosinci oslavil osmdesátiny, byl v roce 1995 prvním, kdo v anketě TýTý vstoupil do Síně slávy. Na jeho kontě je kolem 600 dramatických, hudebních a zábavných televizních pořadů a 14 seriálů. 

Slavnostního aktu se zúčastnil ministr kultury Jiří Besser, který je v Berouně na domácí půdě - do loňského léta tu 16 let starostoval. V té době také těmto cenám poskytl azyl. "Soutěživost obecně přináší zvýšení kvality - a tady ceny uděluje odborná porota, která je nezávislá na komerčních výstupech. I proto mají tyto ceny vysokou hodnotu," řekl Besser, který České lvy či nové ceny kritiků považuje za zdravou konkurenci.

Trilobit je symbolem cen, které FITES uděloval v 60. letech uměleckým počinům ve filmu a v televizi. Tradici obnovil v roce 1991.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy