Na plzeňském festivalu Finále vyhrálo drama Já, Olga Hepnarová a dokument 5 October

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2017 20:46
Drama Já, Olga Hepnarová ve středu triumfovalo v kategorii nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film na plzeňském festivalu Finále. Zlatého ledňáčka za nejlepší dokument získal snímek 5 October režiséra Martina Kollara. Producenti vítězných snímků v obou kategoriích dostali poprvé 50 tisíc korun. Festival, který začal 20. dubna, navštívilo více než 15 tisíc diváků.
Film Já, Olga Hepnarová vypráví příběh poslední popravené ženy v Československu.
Film Já, Olga Hepnarová vypráví příběh poslední popravené ženy v Československu. | Foto: Bontonfilm

Plzeň - Zlatého ledňáčka v kategorii nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila ve středu odborná porota festivalu Finále v Plzni dramatu Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Zlatého ledňáčka za nejlepší dokument získal snímek 5 October režiséra Martina Kollara. ČTK to řekla Eva Veruňková Košařová, ředitelka 30. ročníku soutěžní přehlídky českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů.

Festival začal 20. dubna, skončil ve středu. Producenti vítězných snímků v obou kategoriích dostali poprvé 50 tisíc korun.

Vítězem nejlepšího televizního a internetového projektu v kategorii necyklická tvorba se stal Případ pro lyžaře v režii Lucie Bělohradské. Ocenění za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii cyklická tvorba si odnesl druhý díl seriálu Kosmo s názvem Česká škola. O vítězích rozhodovaly tři mezinárodní odborné poroty. V čele hlavní poroty zasedla Labina Mitevská, makedonská producentka.

"Odvážně zobrazuje neobvyklou a psychicky narušenou, avšak fascinující postavu. Ačkoliv se děj odehrává v 70. letech, tak znepokojujícím způsobem rezonuje se současnými světovými událostmi," uvedla porota k vítěznému snímku Já, Olga Hepnarová. K nejlepšímu dokumentu 5 October uvedla, že se opírá o silný umělecký koncept a vypráví jej odvážným způsobem.

Nestatutární ceny udělily také poroty studentů Západočeské univerzity. Ty považují za nejlepší celovečerní film Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava. V dokumentech pak Normální autistický film dokumentaristy Miroslava Janka. Z televizních projektů třetí díl seriálu Semestr v režii Adama Sedláka a Uspávačku Martina Dolenského.

Letošní ročník navštívilo více než 13 tisíc diváků, o 500 víc než loni.

"Byl velmi úspěšný také množstvím doprovodných akcí, které se konaly nejen v Měšťanské besedě, ale i v DEPO2015, Techmanii, Papírně či v prostoru Plzeň Zastávka. S rozhodnutím mezinárodních porot jsem spokojená, zaslouženě zvítězily silné autorské snímky," uvedla Košařová. Podle ní přijelo i více diváků ze zahraničí, zejména na setkání filmových profesionálů na třídenní Industry Days.

"Vyprodaných projekcí bylo hodně, namátkou Bába z ledu, Špunti na vodě, Anděl Páně 2 a další a další. Velký zájem byl i o maratony, jako byly seriály Kosmo a Semestr v netradičních prostorách a se zajímavými hosty," uvedla. Překvapivě vysoká poptávka byla také po archivní sekci, už podruhé za sebou se zahraničním přesahem a na netradičním místě.

Celebrity si většinou pochvalují Finále, neboť je prý v Plzni nehoní žádní bulvární novináři. Prostředí je příjemné a neformální, takže jich jezdí čím dál více, řekla ředitelka. Potvrdila, že i příští rok bude mít přehlídka hlavní sídlo v Měšťanské besedě v centru Plzně a ceny vstupenek zůstanou na 80 Kč.

Kdyby Olga Hepnarová žila v dnešní době, nic z toho by se nestalo, našli by se lidé, kteří by jí pomohli, domnívá se herečka Klára Melíšková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy