Finále Plzeň vyhrál film Cesta ven a dokument Vlna vs. břeh

ČTK ČTK
2. 5. 2015 21:01
V kategorii celovečerních filmů soutěžilo o Zlatého ledňáčka 12 snímků ze 27 přihlášených v této kategorii.
Hlavní roli ve vítězném snímku Cesta ven hrála Klaudia Dudová (archivní foto)
Hlavní roli ve vítězném snímku Cesta ven hrála Klaudia Dudová (archivní foto) | Foto: ČTK

Plzeň - Sociální drama Cesta ven režiséra Petra Václava získalo dnes na 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň hlavní cenu Zlatého ledňáčka v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů. Jako nejlepší dokument ocenila porota snímek z prostředí slovenských fotografů v 80. letech Vlna vs. břeh režiséra Martina Štrby, řekla dnes ČTK mluvčí přehlídky Martina Kurfirstová.

V kategorii celovečerních filmů soutěžilo o Zlatého ledňáčka 12 snímků ze 27 přihlášených v této kategorii. "Vysoce profesionální, plný emocí s úžasnou hlavní představitelkou. Zabývá se tématem, které je extrémně důležité v dnešní znepokojivé době," komentovala mezinárodní porota v čele s režisérem, scenáristou a producentem Davidem Ondříčkem vítězný celovečerní film. Příběh romského páru Žanety a Davida získal letos také sedm Českých lvů, včetně těch v prestižních kategoriích za nejlepší film, režii a scénář.

Mezinárodní porota Finále pro sekci dokumentárních snímků posuzovala 17 nominovaných dokumentů z 86 přihlášených. Zlatého ledňáčka dostala vlna vs. břeh za "osobní a zároveň generační výpověď o vášni, umění a životě". Zvláštní uznání si z Plzně odnáší dokument Comeback z prostředí ilavské věznice v režii Mira Rema.

V kategorii televizní tvorby se letos do soutěže dostalo 16 děl z původně 65 přihlášených. Devět snímků soutěžilo v sekci seriálové tvorby a sedm v sekci filmové tvorby. Zlatého ledňáčka za nejlepší televizní cyklický projekt získal čtvrtý díl seriálu Tajné životy režiséra Jána Sebechlebského. V kategorii filmové tvorby uspěl televizní snímek Je to jen rock'n'roll z cyklu České století v režii Roberta Sedláčka. Porota také udělila zvláštní uznání dílům Dovolená na Krymu a Nadsobotka ze série Kancelář Blaník v režii Marka Najbrta.

Soutěžní snímky posoudily kromě mezinárodních porot také poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. Studentské ocenění si z Plzně odváží v kategorii celovečerních filmů režisérský debut Štěpána Altrichtera nazvaný Schmitke, z dokumentů zaujal studenty nejvíc Danielův svět v režii Veroniky Liškové. Z televizních projektů u studentů zabodoval seriál Život a doba soudce A. K. a slovenský povídkový snímek Moje povstanie. Diváckou cenu za nejlepší celovečerní film získal režisér Jan Svěrák a jeho pohádka Tři bratři. Diváckou cenu Plzně 2015 za nejlepší herecký výkon dostala Hana Vagnerová za roli ve snímku Hany.

Cenu AČFK (Asociace českých filmových klubů) obdržel film Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, cenu AČFK za nejlepší český dokument má Století Miroslava Zikmunda režiséra Petra Horkého. Vůbec poprvé byla na Finále Plzeň udělena cena Film Friendly Region, kterou připravují společně Asociace producentů v audiovizi, filmová kancelář Czech Film Commission a agentura CzechTourism. Ocenění putuje do regionu Jeseníky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy