Filmy, které vidělo přes milion Čechů. Nově k nim přibyl Avatar 2

Kultura Kultura
16. 1. 2023 8:00
Po 31 dnech návštěvnost sci-fi filmu Avatar: The Way of Water v českých kinech překonala milion diváků. Oznámila to distribuční společnost Falcon. Naposledy ve zdejších biografech stejnou metu zdolalo Bohemian Rhapsody z roku 2018. Nového Avatara už teď na velkém plátně vidělo víc Čechů, než kolik jich přišlo na jakýkoliv díl Pána prstenů, Star Wars nebo Harryho Pottera.
Snímek z Avatara: The Way of Water.
Snímek z Avatara: The Way of Water. | Foto: Falcon

16. Avatar: The Way of Water, 2022

1 000 000 diváků, česká premiéra 15. prosince 2022

Od pádu železné opony v roce 1989 zatím 15 filmů přilákalo do českých kin přes milion lidí. Avatarovi: The Way of Water režiséra Jamese Camerona, který diváky opět bere do vzdálené budoucnoosti na přírodní planetu Pandora, se teď do tabulky podařilo zapsat v rekordně krátkém čase jako šestnáctému v pořadí.

Je to mimořádný úspěch. Pod milionovou hranicí v tuzemsku zůstaly některé komerčně nejúspěšnější snímky všech dob. Například na první díl fantasy Pán prstenů: Společenstvo Prstenu začátkem roku 2002 přišlo do zdejších kin jen 982 tisíc lidí, na prvního Harryho Pottera a Kámen mudrců krátce poté 773 tisíc lidí a na čtvrtou epizodu Hvězdných válek, kterou kina se zpožděním uvedla roku 1991, pak 720 tisíc lidí.

Ve všech třech případech se jednalo o nejúspěšnější části ságy. Další díly Pána prstenů, Harryho Pottera i Star Wars už za těmito čísly u českých diváků zaostaly.

Avatar: The Way of Water nyní co do zájmu místního publika překonal nejen všechny superhrdinské filmy, z nichž nejúspěšnější byli Avengers: Endgame s návštěvností téměř 934 tisíc lidí, ale také populární české tituly jako Slunce, seno, erotika, Konec básníků v Čechách nebo Dědictví aneb Kurvahošigutntág.

Zároveň je teprve čtvrtým snímkem, který ve zdejších biografech utržil přes 200 milionů korun. Toto číslo už je ale těžší srovnat, Unie filmových distributorů například v roce 2013 změnila metodiku a místo čistých začala vykazovat hrubé tržby. Částku však v první řadě ovlivňuje inflace a s tím související čím dál dražší vstupenky do kin. Podle unie ještě v roce 1989 lidé za vstupné do kina zaplatili v průměru 6,9 koruny, roku 1999 stál lístek do kina zhruba 60 korun, v roce 2009 to bylo 100 korun a předloni už 150 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy