Filmový Tobruk není navoněný Tmavomodrý svět

Red Kul
10. 9. 2008 23:30
Vybojoval Marhoul v Africe vítězství, nebo prohru?
Foto: Ibra Ibrahimovič

Praha - Ve středu měl premiéru jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku.

Poté Tobruk Václava Marhoula vstoupí do kin v jedenačtyřiceti kopiích. Přečtěte si recenzentský duel filmových redaktorů Aktuálně.cz Ireny Hejdové a Kamila Fily.

Foto: Aktuálně.cz
Marhoul u Tobruku vyválčil čestnou remízu
Tobruk vybočuje nejen tím, že ho podpořilo ministerstvo obrany. Do dějin světového válečného filmu asi nevstoupí, dílčí vítězství v neutěšeném stavu a tematické krizi české kinematografie ale nabízí. 
Foto: Ondřej Besperát
Tobruk tepe biologickým rytmem vojáka v zákopech
Tobruk je na hony vzdálený navoněnosti a romantice Tmavomodrého světa a nejde o "oficiální" dílo, na němž by si mohla přihřívat polívčičku současná (a vůbec libovolná) politická garnitura. 

 

Neberte je jen jako povrchně efektní souboj autorů ani metod a genderů. Chceme vám hlavně nabídnout víc pohledů, impulsů k přemýšlení i hledání souvislostí - tedy toho, co chce spolu s kvalitním zpravodajstvím nabízet nejen kulturní rubrika, ale celý on-line deník Aktuálně.cz.

A to i je důvod, proč jsme stále rádi, že jsme se stali partnery filmu - bez ohledu na to, že Tobruk není bezchybný.

Pokud vás naše dvourecenze zaujmou, budeme v nich rádi pokračovat u dalších významných filmových projektů.

 

Před premiérou
Přípravy
Exkluzivní reportáže z natáčení

 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

před 1 hodinou

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy