Filmoví piráti už nabízejí ke stažení i Gympl

Michal Pavec
17. 10. 2007 10:05
České kinohity jsou internetu čím dál rychleji
Kvůli hrdinům Gymplu už nemusíte do kina. Piráti umístili na web nelegální verzi filmu
Kvůli hrdinům Gymplu už nemusíte do kina. Piráti umístili na web nelegální verzi filmu | Foto: Falcon

Praha - Novou sprejerskou komedii Tomáše Vorla Gympl potkal několik týdnů po premiéře stejný osud jako další české divácké hity z poslední doby. Její nelegální kopie je volně ke stažení na internetu.

Zprávu o nalezených pirátských odkazech přinesl server České noviny s odvoláním na agenturu ČTK. Její redaktoři odhalili hned několik míst na internetu, kde se dá nový film nelegálně sehnat.

Zatím však není známo, zda Vorlův film někdo natočil v kině, nebo jeho kopie unikla přímo z filmového štábu.

Krádež Gymplu, který teď v návštěvnosti vévodí českým kinosálům, jen dokazuje, že zájem o stahování českých filmů stoupá. Nezákonně mohli internetoví uživatelé krátce po uvedení získat i Vratné láhve nebo Medvídka.

"Tlak na to, aby české filmy dostávaly na internet, sílí," potvrdila Aktuálně.cz ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová. Navíc se podle ní zkracuje doba, kdy se snímky na webu objevují.

I Medvídkovi už ztuhl úsměv na rtech. Necelý měsíc po premiéře film koloval po internetu
I Medvídkovi už ztuhl úsměv na rtech. Necelý měsíc po premiéře film koloval po internetu | Foto: Falcon

Prchalová si nemyslí, že by šlo přímo o nový trend; ale je zřejmé, že piráti začali mít mnohem větší zájem o úspěšné české počiny.

Kvůli celosvětové dostupnosti byly dřív doménou českých uživatelů výměnných sítí zahraniční filmy. Ti ambicióznější zájemci k nim jako svérázné hobby překládají a na webu vystavují české titulky.

Kopie českých filmů byly méně časté a piráti-amatéři je pořizovali přímo v kinech. To už neplatí. Jak roste obliba stahování a čím dál víc lidí umí zacházet s počítači, je nasnadě další krok.

Roste poptávka po českých filmech, které se tradičně drží na čele návštěvnosti a vítězí nad zahraniční produkcí. A to je pro domácí piráty výzva. Výsledek? Na webu už je možné pořídit celý žebříček návštěvnosti domácích kin.

"Filmy unikají i z okruhu filmařů. Ale neříkám, že je to případ Gymplu," dodala Prchalová k českým filmům. Zda tomu tak skutečně bylo, prokáže teprve vyšetřování, které už Česká protipirátská unie provádí.

Kopii Hřebejkova Medvídka pravděpodobně pořídil někdo ze štábu během dokončování snímku. Předešlý divácký hit Vratné lahve pak dokonce unikl z materiálu určeného pro vnitřní potřeby ministerstva kultury.

Rozmáhající se české pirátství neodradily ani policejní vyšetřování a soudy s lidmi, kteří byli v souvislosti s nelegálním šířením filmů zatčeni.

U soudu skončili třeba lidé, kteří se podíleli na Jakubiskově Čachtické paní. Mladíkovi, který hned při premiéře natočil českou verzi Simpsonových ve filmu, zase hrozí až pětimilionová pokuta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy