Filmoví kritici zvolili snímkem roku Špínu. Ceny získala i Bába z ledu, spolufavorit Českých lvů

Hana Slívová ČTK Hana Slívová, ČTK
27. 1. 2018 22:01
Ceny České fimové kritiky, což je soutěž, která vznikla jako alternativa mainstreamovějších Českých lvů, vyhlásila v pražském Divadle Archa filmem roku Špínu režisérky Terezy Nvotové. Snímek pojednává o traumatu po znásilnění. "Zdá se, že dnes je vítězný den pro špínu. Máme radost, že jsme dostali hlasy kultivovaných žurnalistů," řekli tvůrci při přebírání ceny v reakci na výsledky víkendových prezidenských voleb. Do závěrečné scénky, v níž vítězové soutěže ve slampoetry neboli improvizaci v rýmování mluvili o české kinematografii, hrál moderátor Jiří Havelka na klavír českou hymnu.
Oficiální trailer k filmu Špína | Video: Bfilm

Ceny české filmové kritiky za rok 2017

  • Nejlepší film: Špína (producenti Peter Badač, Miloš Lochman, Karel Chvojka; režie Tereza Nvotová)
  • Nejlepší dokumentární film: Richard Müller: Nepoznaný (režie Miro Remo)
  • Nejlepší režie: Václav Kadrnka (Křižáček)
  • Nejlepší scénář: Bohdan Sláma (Bába z ledu)
  • Nejlepší herečka: Zuzana Kronerová (Bába z ledu)
  • Nejlepší herec: Karel Roden (Masaryk)
  • Audiovizuální počin: Anna Krtičková a Marta Nováková (výtvarná koncepce filmu 8 hlav šílenství)
  • Kategorie Mimo kino: Apolena Rychlíková a Saša Uhlová (dokument Hranice práce)
  • Cena Innogy pro objev roku: Tereza Nvotová (režie filmu Špína)

Nejlepším filmem uplynulého roku podle filmových novinářů, kteří hlasují v Cenách české filmové kritiky, bylo česko-slovenské drama Špína. Jeho režisérka Tereza Nvotová dostala též cenu pro objev roku.

Drama Špína proměnilo dvě nominace z celkových šesti. Film vypráví o dívce Leně, jejíž dospívání zásadně poznamená znásilnění. Pocit viny a obavy, že jí nikdo neuvěří, ji doženou až k pokusu o sebevraždu.

Snímek inspirovala skutečná událost a vyvrací zažité představy, že znásilnění se děje v noci opilým holkám v krátkých sukních.

Tereza Nvotová loni na jihlavském dokumentárním festivalu zaujala také dokumentem Mečiar, který letos získal televizní cenu Trilobit. 

Dvě sošky si z večera v pražském divadle Archa odnesli také tvůrci tragikomedie Bába z ledu. Kromě Bohdana Slámy za scénář získala sošku Zuzana Kronerová za herecký výkon v titulní roli. Ztvárnila starší vdovu, která díky otužování a plavání v ledové vodě znovu pozná nezávislost a štěstí. Podle počtu nominací je letos Bába z ledu spolu s filmem Milada favoritem Českých lvů. O Oscara za cizojazyčný film však bojovat nebude, do nominací se tato česká vyslankyně podle očekáváná nedostala. 

Cenu za režii si odnesl Václav Kadrnka za středověkou roadmovie Křižáček. "Mám radost, že film může být i poezie," řekl zjevně dojatý režisér při přebírání sošky. 

Jeho snímek s Karlem Rodenem v hlavní roli uspěl nečekaně i na loňském karlovarském festivalu. Po patnácti letech se stal prvním tuzemským filmem, který ve Varech získal Křišťálový glóbus. 

Karel Roden dnes s rolí otce v Křižáčkovi nezabodoval. Proměnil ale nominaci za herecký výkon v biografickém dramatu Masaryk Julia Ševčíka.

Nejlepším dokumentem se stal snímek s názvem Richard Müller: Nepoznaný od slovenského reřiséra Mira Rema.

Dokument o nejhůře placených profesích v Česku Hranice práce Apoleny Rychlíkové z cyklu Český žurnál zvítězil v kategorii Mimo kino. Tou chtějí kritici upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci, které vznikají pro televizi či internet a dělají českou audiovizuální kulturu rozmanitější.

V kategorii Audiovizuální počin kritici vyzdvihli výtvarnou koncepci životopisného snímku o ruské básnířce Anně Barkovové 8 hlav šílenství. Stojí za ní Anna Krtičková a Marta Nováková. Přečtěte si recenzi snímku

O cenách rozhodlo 49 novinářů ze Sdružení české filmovékritiky. Jejich hlasování je veřejné, výsledky jsou dostupné na webu filmovakritika.cz. 

Česká filmová a televizní akademie vyhlásí své České lvy 10. března.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy