Filmová verze Okresního přeboru ukáže alfasamce Krobota

Kamil Fila Kamil Fila
12. 8. 2011 8:28
Hlavním hrdinou filmu bude zemřelý Pepa Hnátek
Miroslav Krobot a Jan Prušinovský.
Miroslav Krobot a Jan Prušinovský. | Foto: Kultura

Praha/Lochovice - Nejlepší (a kupodivu i hojně sledovaný) český seriál Okresní přebor, jenž byl vysílán televizí NOVA, se dočká své celovečerní verze. Ve středu padla první klapka v Lochovicích na Berounsku.

Za filmem stojí i stejný tým jako u seriálu. Příběh o venkovském fotbalovém mužstvu režíruje Jan Prušinovský, který ve spolupráci s Petrem Kolečkem napsal i nový scénář. Kameramanem filmu je - jako ve všech předchozích dílech režiséra - Petr Bednář. I přesto, že se film odehrává ve známých fotbalových kulisách, natáčení začalo na hřbitově. V následujících dnech štáb bude natáčet v Lochovicích a přilehlém okolí s malou přestávkou až do poloviny října.

Foto: Kultura

Celý oficiální název zní Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. Nova je koproducentem, snímek vzniká v produkci společnosti MediaPro Pictures. Jak název naznačuje, ve filmu se objeví legendami opředená postava trenéra s licencí - Josefa Hnátka.

Protože v seriálu se tento muž vyskytoval pouze jako popel rozprášený na houslickém hřišti, rozhodli se tvůrci, že ho divákům představí i v živoucí podobě. Příběh celovečerního filmu je situován do doby jeho života a rozehrává dilema muže, pro něhož je fotbal celý život. Dokonce víc než život.

Kvůli tomu, že hlavní postava zemře, ohlašuje Prušinovský snímek jako českou komediální verzi Kroniky ohlášené smrti. Krobotovu postavu pak popisuje jako „největšího houslického alfasamce". A doplňuje: „Má proslovy před hráči. Jinak nemluví. Občas střílí ze vzduchovky. Na rozdíl od svého pozdějšího nástupce Václava Orla nenosí gumáky a nejezdí na kole. Nosí gerlachy a jezdí na simsonu. K jeho vizáži patří i klobouk a knír. Miroslav Krobot byl juniorský reprezentant v hodu diskem. Šlachovitý je pořád dost a facky od něj bolí. Je sice nemluvnej, ale když to v něm bouchne....připomíná českého Jamese Coburna nebo Charlerse Bronsona. Chudák Pepik v sobě dusí tolik věcí. Brání ztrátám fyzických sil a čelí náporu mladších...třeba Jirky Luňáka."

Foto: Kultura

Tuto titulní roli houslické persóny ztvární divadelní režisér, umělecký šéf pražského Dejvického divadla a příležitostný herec Miroslav Krobot. Krobotova kariéra stále nenápadně stoupá - objevil ho Petr Zelenka v Příbězích obyčejného šílenství, a pak už začal dostávat rychle další malé role (Tajnosti, Venkovský učitel,Na vlastní nebezpečí, Tři sezóny v pekle, Odcházení), zároveň ale i role hlavní. Zatím nejvýznamnější bylo angažmá u maďarského klasika Bély Tarra v černobílém snímku Muž z Londýna, dále hrál ve slovenském snímku Dům režisérky Zuzany Liové a na premiéru čeká černobílý komiksový Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka.

Okresní přebor je zřejmě prvním českým celovečerním filmem, který vznikl na základě úspěchu v televizi (a nejde tedy o sestřih nebo prodloužení již hotového seriálu). Pravděpodobně jde též o první „prequel" a „spin-off" v dějinách české kinematografie, tedy film, jehož děj časově předchází původní dějovou linii prvního díla a v němž je hlavní postavou někdo, kdo byl původně jen vedlejší postavou či v tomto případě jen legendou.

Foto: Kultura

Diváci celovečerního Okresního přeboru se prý mohou těšit na významné derby s týmem SK Kostomlaty, vysvětlení Hnátkovy taktiky nakopávaných balónů, jednu venkovskou pouť a samozřejmě i na známé tváře z původní série. Ondřej Vetchý se vrátí v roli zapáleného (či snad až fanaticky bláznivého) kapitána Jirky Luňáka, Luděk Sobota jako charakterní Václav Orel, Jaroslava Pokorná v roli Hnátkovy manželky, David Novotný coby hvězda týmu Jarda Kužel, Pavel Kikinčuk a Leoš Noha pak jako dvojice funkcionářů Ludvík Hovorka a Adolf Větvička.

Premiéra je plánována prozatím na druhou polovinu příštího roku, film půjde nejdříve do kin, v televizi bude promítán až v následujícím roce.

Na otázku Aktuálně.cz, zda film bude podle odhadů typický komediální hit, jak se od českých filmů většinou čeká, odpověděl režisér Jan Prušinovský: „To se ještě uvidí. Já osobně tipuju velkou návštěvnost v prvním týdnu, a pak prozření diváka, který nalákán na veselou komedii uvidí něco trochu jiného... A co to bude? Kéž bych to věděl."

Čtěte také:
Jiřina Vetchý nechtěl hrát Okresní přebor se Sobotou

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy