Filmem roku jsou Karamazovi. Zelenka má i Lva za režii

Kamil Fila Kamil Fila
7. 3. 2009 22:35
O trofej víc ale získal Tobruk a Hlídač č. 47
Poprvé v historii se uděloval Lev za dokumentární film. Miroslav Janek a Občan Havel
Poprvé v historii se uděloval Lev za dokumentární film. Miroslav Janek a Občan Havel | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na většině z dosavadních ročníků Českého lva se opakoval buď model „jeden bere vše", nebo „dva spolu svádí souboj".  Tentokrát výjimečně bylo těžké určit, kdo v jaké kategorii vyhraje. A nakonec se často smál třetí vzadu.

Dvě nejprestižnější kategorie za režii a film (produkci) si až nakonec odnesli Karamazovi, jejichž tvůrci se tak museli nervózně potit celý večer, zda na ně z osmi nominací něco zbude.

Režisér Petr Zelenka na pódiu skromně tvrdil, že dal jen dohromady to, co už z největší části udělal divadelní režisér Lukáš Hlavica v předcházející divadelní dramatizaci Dostojevského románu. Na producentovi Čestmíru Kopeckém byla při přebírání ceny vidět značná rozechvělost.

Karamazovi totiž přišli o několik „tutových cen" hlavně v hereckých kategoriích, ale zuby si brousili i na Lvy za kameru a hudbu - vždyť ji má na svědomí oscarový skladatel Jan A. P. Kaczmarek.

 

Předpokládalo se, že letošek bude právě soubojem Karamazových a Venkovského učitele. Ovšem i ten nakonec zvítězil v pouhých dvou kategoriích - Lva za scénář převzal Bohdan Sláma a cenu za ženský herecký výkon v hlavní roli Zuzana Bydžovská.

Té se tak podařilo překvapivě porazit Marthu Issovou z Dětí noci, která už triumfovala v létě na karlovarském festivalu, což je vlastně prestižnější filmová událost. Její skutečná i filmová matka Lenka Termerová naopak Lva získala.

Výhra uslzeného Renče

Po třech Lvech si nakonec z Lucerny odnesly snímky, které vstupovaly do klání v roli outsiderů. Největším překvapením večera byl Hlídač č. 47 z produkce České televize.

Kromě technické kategorie střih (kde sošku převzal zasloužilý Jan Mattlach) triumfovali v hereckých kategoriích Vladimír Dlouhý ve vedlejší a Karel Roden v hlavní roli. Pro mezinárodně nejúspěšnějšího českého herce je to první Český lev.

Režisér Filip Renč, který chápal Hlídače jako velký návrat od komerčních projektů k umění, byl viditelně dojatý a kamera často zaznamenávala jeho uslzenou tvář.

Přitom na Hlídači č. 47 bylo herecké obsazení a způsob hraní vlastně nejproblematičtější složkou. Metodické, absolutně profesionální herectví Rodena a Dlouhého jde v jednotlivých scénách vlastně do prázdna, protože jejich herečtí partneři jsou o několik tříd níž a celková atmosféra pak působí přepjatě a křečovitě.

Na rozdíl od sladěného distancovaného divadelního projevu herců z Karamazových a civilních, hloubkově prožitých výkonů ve Venkovském učiteli je herectví Hlídače č. 47 nejméně filmové a podstatně nemoderní.

Zvlášť v kategorii vedlejší mužský herecký výkon musel cítit značné rozmrzení David Novotný, který byl nominován hned dvakrát.

Potlesk pro Havla a Herze

Na Tobruk nakonec vyšly méně prestižní "technické" kategorie - zvuk, kamera a hudba, přičemž největším překvapením byla třetí cena. Skladatelé Vladimír Godár (Venkovský učitel) a Kaczmarek patří k zavedeným veličinám, tudíž ocenění Richarda Horowitze a Sussan Deyhimové vyvolalo i velké vzrušení v sále.

Petr Zelenka, film roku a režie za Karamazovy - které prý jen převedl z divadla
Petr Zelenka, film roku a režie za Karamazovy - které prý jen převedl z divadla | Foto: Ludvík Hradilek

Mezi dokumenty zvítězil předvídatelně Občan Havel nad Reném a Ghettem jménem Baluty; na pódiu se kromě režiséra Miroslava Janka objevil i za potlesku sám aktér Václav Havel.

Ovací se dočkal i režisér Juraj Herz, který  převzal z rukou tradičně nevýrazného ministra kultury Václava Jehličky trofej za celoživotní umělecký přínos.

Cenu Sazky pro nerealizovaný scénář a šek na 400 tisíc dostal projekt Kawasakiho růže Petra Jarchovského, jinak dvorního scenáristy Jana Hřebejka.

Vášnivý projev paní Deány...

O největší kontroverzi večera se postarala producentka Deána Horváthová, která zastupovala svého nepřítomného muže Juraje Jakubiska a reprezentovala výpravnou Bathory, jež dostala cenu za divácky nejúspěšnější český film (a pak ještě za výtvarný počin).

Divácká cena se uděluje za prvních osm týdnů od premiéry; za tu dobu vidělo historickou podívanou téměř 650 000 diváků. Horváthová si při přebírání ceny neodpustila dlouhou litanii proti České filmové a televizní akademii, již považuje za podjatou a nepřejícnou.

Znovu tak nepřímo připomněla svá dřívější obvinění, že Bathory si zasloužila víc nominací a že doplatila na závist a nepřejícnost. Publikum si nebylo jisté, jak má reagovat - pokud zároveň mají být ostatní nominovaní v sále součástí jakéhosi kamarádíčkovského bratrstva.

viditelně byl dojatý Filip Renč, když bral ceny jeho Hlídač č. 47. Návrat k umění se vším všudy
viditelně byl dojatý Filip Renč, když bral ceny jeho Hlídač č. 47. Návrat k umění se vším všudy | Foto: Ludvík Hradilek

"Jsem šťastná, že dnes každý může točit a akademie nemá tu moc rozhodovat, jaký film půjde do kin," vzkázala Horváthová přes Polívkův mikroport, protože mikrofon na stojanu nefungoval.

Dlouhý a neúprosný výlev se Polívka pokoušel „humorně" narušovat a skákal jí v láskyplné póze do řeči. Možná i tento výstup mísící přehnaný patos (včetně děkování Bohu) a ublíženost odradil mnohé další děkující rozpovídat se na pódiu, a tak odcházeli po pár slovech plaše od mikrofonu.

...otázka, co hrál Polívka

Základní nápad večera nést jej v rodinném duchu vyšel dosti naprázdno. Problém nebyl v tom, že sošky předávaly rodinné dvojice či trojice, ale v hlavních moderátorech. Bolek Polívka a Anna Polívková v roli nedovtipné stydlivky byli scénářem nuceni do trapných hraných hádek, urážek i familiárností.

Momenty nevěřícného ticha a nesmělého pokašlávání vyvolala recitace Ester Kočičkové a Ivy Pazderkové i hudební duet ministra Michaela Kocába a Natálie Kocábové.

Nejuvolněněji nakonec dopadla scénka, v níž Polívková rapovala do beatboxu a Polívka předváděl breakdance. Záhadou ovšem zůstává, nakolik Polívka jen hrál roli násosky, jemuž v průběhu přenosu stoupá hladinka. Mystifikační scénáře lvího tvůrce Petra Vachlera jsou v tomto vždy poněkud neprůhledné.

Bolek Polívka a Anna Polívková. Kdo umí, umí...
Bolek Polívka a Anna Polívková. Kdo umí, umí... | Foto: Ludvík Hradilek

Letošní ročník byl co do obsazení jednotlivých filmů poměrně silný, ale ceny občas byly uděleny slepým systémem padni komu padni; ukázalo se, že „kolektivní inteligence" není vždy nejspravedlivější.

Přenos jako celek byl poměrně svižný - ale ani bezproblémový, či naopak vyhraněně zábavný. Snaha o umírněnost vyústila nakonec v šedivost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy