Film Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli bude mít premiéru na Berlinale

Kultura Kultura
22. 1. 2018 16:12
Tlumočník, film Martina Šulíka s Jiřím Menzelem v hlavní roli, se bude na festivalu Berlinale promítat v den Menzelových 80. narozenin. Spolu se slavným českým režisérem si ve snímku zahraje Rakušan Peter Simonischek, který na sebe upozornil jako otec v komedii Toni Erdmann.
Jiří Menzel ve filmu Tlumočník. | Video: Bioscop

V den 80. narozenin Jiřího Menzela, tedy 23. února, bude mít na festivalu Berlinale premiéru film režiséra Martina Šulíka Tlumočník. Menzel si v něm zahrál asketického tlumočníka Aliho, který se s rakouským učitelem a bonvivánem na Slovensku díky absurdní shodě náhod vydává na cestu za poznáním pravdy o vlastní minulosti.

Roli milovníka žen a alkoholu dostal rakouský herec Peter Simonischek, jenž na sebe upozornil jako otec v předloňské komedii Toni Erdmann. Film byl nominovaný na Oscara pro nejlepší zahraniční titul.

K Tlumočníkovi autory inspirovala kniha rakouského spisovatele Martina Pollacka Mrtvý v bunkru, v níž autor popisuje vztah k otci, veliteli zvláštních oddílů SS, který koncem roku 1944 působil v Ružomberku.

"V okolí Ružomberku jsem strávil dětství a mnohé příběhy jsem znal. Vyprávěl jsem o tom scenáristovi Marku Leščákovi, oba nás zaujala situace, v níž se syn snaží pochopit otcovu temnou minulost," říká režisér Martin Šulík.

Vedle ústřední herecké dvojice se ve snímku představí Zuzana Mauréryová, Attila Mokos či slovenská internetová komička Eva Kramerová alias Evelyn.

Jiří Menzel v roli režiséra uvedl v Berlíně v roce 1990 po letech nucené odmlky hrabalovskou adaptaci Skřivánci na niti, za niž získal Zlatého medvěda pro nejlepší film. V roce 2006 pak porota do soutěže vybrala další hrabalovský snímek Obsluhoval jsem anglického krále.

V České republice půjde Tlumočník do kin 15. března.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy