Film Once získal nezávislou Spirit Awards

red kul
24. 2. 2008 9:07
Film byl vyhlášen nejlepším zahraničním snímkem

Santa Monica - Irský film Once s českou zpěvačkou a pianistkou Markétou Irglovou a irským hudebníkem Glenem Hansardem získal v kalifornské Santa Monice cenu pro nezávislé snímky Spirit Awards.

Nízkorozpočtový film, na němž se devatenáctiletá Irglová podílela i jako spoluautorka hudby, zvítězil podle Českých novin v kategorii nejlepší zahraniční snímek.

Je to pravá tvorba

"Je úžasné začít točit malý film za nějakých sto tisíc (liber) se svými kamarády v Dublinu a nemít žádné povolení," řekl při přebírání Spirit Award režisér Once John Carney. "Myslím, že to je (pravá) nezávislá filmová tvorba," dodal.

Za nejlepší americký film připadla cena Spirit Award komedii o těhotné dívce Juno, jejíž představitelka Ellen Pageová získala také cenu pro herečku v hlavní roli. Snímek Juno byl oceněn i za scenáristický debut z pera bývalé striptérky Diablo Codyové a stal se tak nejúspěšnějším filmem Spirit Awards.

Nejlepším hercem byl vyhlášen Philip Seymour Hoffman za ústřední postavu neurotického profesora ve snímku The Savages (Divoši). Cenu pro režiséra si odnesl Julian Schnabel za drama Skafandr a motýl o ochrnutém francouzském redaktorovi Jeanu-Dominiqueovi Baubym, který svou později slavnou knihu diktuje mrkáním oka.

Nejlepšími herci ve vedlejších rolích se stali Chiwetel Ejiofor za postavu hudebního producenta ve filmu Talk To Me a Cate Blanchettová, která spolu s dalšími pěti herci ztvárnila legendárního zpěváka Boba Dylana v hudebním snímku I'm Not There.

Ne 20 milionů

Spirit Awards uděluje americká organizace Film Independent podporující nezávislou filmovou tvorbu. O výsledcích rozhoduje na 6 000 jejích členů, jimiž se může stát kdokoli, kdo se zaregistruje a zaplatí příslušný poplatek.

Podmínkou pro nominaci je jedinečná vize, originální a provokativní námět a náklady nepřesahující 20 milionů dolarů. Financování musí pocházet ve větší míře ze zdrojů nezávislých na velkém filmovém průmyslu. Vyhlašovatelé Spirit Awards tím chtějí zaručit, že jde o snímky, jejichž tvůrci se nemusejí tolik podřizovat většinovému vkusu a kasovním zájmům.

Snímky musejí být natočeny mimo velká hollywoodská studia, i když smějí vzniknout v jejich specializovaných divizích. Musejí alespoň týden běžet v normálních kinech nebo být na programu prestižních festivalů jako je Sundance nebo přehlídek pořádaných v Los Angeles, Torontu, New Yorku nebo v Telluride.

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bělobrádek na post předsedy lidovců kandidovat nebude

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. "Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek. Bartošek je místopředsedou strany a šéfem jejího poslaneckého klubu, Tomáš Zdechovský europoslancem.

Post předsedy opouští Marek Výborný z rodinných důvodů, před časem mu zemřela manželka a on musí pečovat o děti. Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín musí ještě potvrdit celostátní konference.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě propustili i druhého zraněného při úterní střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy