Fila: Havel jako ňouma. Film o něm na nejdůležitější otázku neodpovídá

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
18. 7. 2020 8:00
Životopisné drama Havel má ambice sbírat ceny. Jde o snímek hollywoodského střihu, ale v něčem typicky český, malý, tvrdí filmový kritik Kamil Fila.
Videorecenze filmu Havel od Kamila Fily. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Děj se odehrává od 60. let minulého století, kdy byl Václav Havel pouze dramatikem, do listopadových událostí roku 1989.

Napětí filmu podle Fily stojí na kontrastu mezi pevným a morálním postojem Havla coby zastánce lidských práv a jeho slabostí, když šlo o jeho soukromé záležitosti.

Snímek Havel je banální. Pomáhá si nejjednoduššími metaforami. Jde o školácký referát o tom, kdo byl Václav Havel, ze kterého se ale nic nedozvíte, argumentuje Fila, který film viděl na novinářské projekci. Kina jej uvedou příští čtvrtek 23. července.

Herec Viktor Dvořák, který je Havlovi velmi podobný, vystihuje jen tu ňoumovitou, ublíženou stránku hlavního hrdiny, myslí si Fila. Podle něho ve filmu chybí skutečné dialogy postav, jde jen o přehazování hesel a prohlášení. Jako kdyby nešlo o živé postavy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, které až do odvolání jezdí po objízdných trasách. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik.

Náhradní autobusovou dopravu kvůli neprůjezdnosti úseku není možné podle dopravce zavést. Cestující mohou využít metro, a to ze stanic Náměstí Míru, Karlovo náměstí nebo I. P. Pavlova.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy