Fila: Havel jako ňouma. Film o něm na nejdůležitější otázku neodpovídá

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
18. 7. 2020 8:00
Životopisné drama Havel má ambice sbírat ceny. Jde o snímek hollywoodského střihu, ale v něčem typicky český, malý, tvrdí filmový kritik Kamil Fila.
Videorecenze filmu Havel od Kamila Fily. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Děj se odehrává od 60. let minulého století, kdy byl Václav Havel pouze dramatikem, do listopadových událostí roku 1989.

Napětí filmu podle Fily stojí na kontrastu mezi pevným a morálním postojem Havla coby zastánce lidských práv a jeho slabostí, když šlo o jeho soukromé záležitosti.

Snímek Havel je banální. Pomáhá si nejjednoduššími metaforami. Jde o školácký referát o tom, kdo byl Václav Havel, ze kterého se ale nic nedozvíte, argumentuje Fila, který film viděl na novinářské projekci. Kina jej uvedou příští čtvrtek 23. července.

Herec Viktor Dvořák, který je Havlovi velmi podobný, vystihuje jen tu ňoumovitou, ublíženou stránku hlavního hrdiny, myslí si Fila. Podle něho ve filmu chybí skutečné dialogy postav, jde jen o přehazování hesel a prohlášení. Jako kdyby nešlo o živé postavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy