Film o Havlovi je obrazem slabocha, stěžují si Pithart nebo Gál

ČTK ČTK
9. 10. 2020 11:49
Znepokojení nad obrazem, který o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi podal film režiséra Slávka Horáka, vyjádřila v otevřeném dopisu skupina jeho přátel a kolegů.
Na snímku z filmu jsou Martin Hofmann coby Pavel Landovský a Viktor Dvořák jako Václav Havel.
Na snímku z filmu jsou Martin Hofmann coby Pavel Landovský a Viktor Dvořák jako Václav Havel. | Foto: Bontonfilm

Havel nebyl slaboch, ale symbol silné rovné páteře, uvádějí signatáři, mezi nimiž jsou někdejší premiér a předseda Senátu Petr Pithart, bývalý velvyslanec Petr Janyška, výtvarník Joska Skalník nebo spoluzakladatelé Veřejnosti proti násilí Fedor Gál a Ladislav Snopko.

Film, který měl premiéru v červenci, vypráví o Václavu Havlovi v jeho disidentském období. Odehrává se v letech 1968 až 1989. Soustřeďuje se na osobní život, kterému dominují nejen boj za pravdu, pronásledování a věznění, ale také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor.

Režisér Horák se podle svých slov soustředil na emoce. Říká, že pravda byla mnohokrát popsaná a kdo chce, najde ji v pramenech. Na něm, který film také produkoval, prý bylo udělat z pravdy příběh.

"My, kteří jsme Václava Havla znali, byli jeho přáteli nebo pracovali v jeho blízkosti, jsme šokováni, jaký obraz o prvním polistopadovém prezidentovi a dlouholetém hybateli bývalé opozice ten film předkládá," namítají signatáři dopisu, podle nichž snímek ukazuje bývalého prezidenta "jako přešlapujícího slabocha, který se neuměl nikdy rozhodnout, kterého musel vždy někdo údajně postrčit, jako okrajovou, historicky náhodnou váhavou figurku".

Podle nich film vytváří zkarikovanou, nepravdivou podobu Václava Havla i celého disidentského prostředí.

Přispívá tím k demontáži významného symbolu moderní české identity, "symbolu rovné, neohnuté páteře ve věcech veřejné a politické angažovanosti, který Václav Havel ztělesňuje v novodobých českých dějinách a který je pro české skupinové povědomí tak potřebný".

Signatáři píší, že Havel byl při vší váhavosti a slušnosti "silák, který měnil dějiny", měl výrazný organizační talent a charisma, stál v epicentru většiny aktivit bývalé opozice a dovedl propojovat nejrůznější lidi a skupiny.

"Byl mistr slova, jako málokdo dovedl popsat marasmus 70. a 80. let i formulovat požadavky opozice, a zároveň měl odvahu zaplatit za to roky opakovaného věznění a policejního pronásledování," dodávají.

Podle nich Horákův film dělá z Havla karikaturu, a demontuje tak jeden z pozitivních prvků, na něž se odvolává moderní národní identita.

Dopis dále podepsali bývalý disident John Bok, někdejší mluvčí Občanského fóra Jan Urban a Petr Kučera, hudebník Michael Kocáb, podnikatel Jan Dobrovský, režisérky Olga Sommerová a Ljuba Václavová, vedoucí Havlovy prezidentské kanceláře Ivo Mathé, signatáři Charty 77 Jiřina Šiklová a Viktor Parkán, spisovatel Ivan Klíma nebo obhájce lidských práv Stanislav Penc.

Životopisné drama Havel má ambice sbírat ceny. Jde o snímek hollywoodského střihu, ale v něčem typicky český, malý, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 31 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy