Film, který mění (Spielbergův) svět

Irena Hejdová Irena Hejdová
1. 2. 2006 0:00
Profil - Mnichov, který míří do českých kin, je vyvrcholením dosavadní dráhy Stevena Spielberga.

Spielberg letos oslaví 60. narozeniny. V průběhu svého vývoje - a v poslední době je to zvláště patrné - se čím dál víc vzdává snahy zaujmout jen efektními triky, nákladnou výpravou a pohádkově dojemnými náměty. Jeho aktuální film ohromuje jinak; zasahuje diváka rafinovaněji, ale současně mu nic neulehčuje.

Přetvářet žánry

Jedni ho milují a obdivují a každý jeho film očekávají s napětím. Druzí jím pohrdají jako hollywoodským kýčařem, jehož pohádkové spektákly jsou jen dobře fungující mašinou na výrobu peněz.

Spielbergovi však rozhodně nelze upřít, že je jedním z nejznámějších současných světových režisérů, který stále dokáže překvapit. A Spielberg překvapuje rád, stejně jako rád ohromuje.

E. T.
E. T. | Foto: Aktuálně.cz

Narodil se v roce 1946 a filmovou kameru vzal poprvé do rukou ve dvanácti. Po televizní kariéře přešel k režii celovečerních filmů, z nichž mnohé jsou už dnes žánrovou klasikou. Jeho snímky formovaly a přetvářely historii hororu (Duel, Čelisti), sci-fi (Blízká setkání třetího druhu, E.T. mimozemšťan, Minority Report) i dobrodružného filmu (série Indiana Jones, Jurský park).

Spielbergově tvorbě je často vyčítána určitá sladkobolnost a sklony ke kýči, ač jeho řemeslné kvality nelze zpochybnit. Řekněme to tak, že pro Spielbergův styl je typické až dětské okouzlení, hledačství; ale také inovativnost při hledání námětů i při jejich ztvárnění.

Schindlerův seznam
Schindlerův seznam | Foto: ČSFD

Za zvuku kulek

A především: kromě komerčních trháků jednou za čas udělá film jaksi vážnější, osobnější, nekompromisnější. V roce 1993 tak natočil Schindlerův seznam, film inspirovaný skutečnou postavou člena nacistické strany, který zachránil více než tisícovku polských Židů před smrtí v koncentračním táboře. Snímek otevřel "pro veřejnost" téma holocaustu a vyhrál sedm Oscarů; získal uznání kritiky, byť i tady trochu vyhřezla jeho touha po jednoduchém souboji  dobra a zla (a příslušných hollywoodských gestech).

V roce 1998 Spielberg přišel s válečným dramatem Zachraňte vojína Ryana. Jeho úvodní sekvence je jednou z nejcitovanějších válečných scén vůbec, smrt a válečná vřava jsou tu zobrazovány tak "věrně", až divák uhýbá před kulkami. Navíc se tu režisér dokázal přiblížit svým hrdinům v extrémních situacích.

Nejlepší film

Autentická a v jistém směru odvážná byla i loňská Válka světů, která na půdorysu klasického sci-fi příběhu přivedla na plátno obyčejné hrdiny, kteří čelili mimozemským nepřátelům. Jejich boj je spíš beznadějný a zoufalý; bez jiskřičky naděje na záchranu.

A v roce 2005 vznikl Mnichov, film, který nyní přichází do našich kin. Mnichov je strhující thriller i umělecké dílo; se skepsí vypráví o relativitě dobra a zla, o pocitu beznaděje nad řádem světa, o bezmoci lidstva komunikovat se sebou navzájem.

Dosud nejlepší Spielbergův film zrcadlí režisérovu možná dětsky naivní touhu měnit svět i dospělé poznání, že je to nemožné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 3 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy