Film Dukla 61 a seriál Most! mají nominace na festivalu v jihokorejském Soulu

ČTK ČTK
26. 7. 2019 19:04
Televizní film Dukla 61 má dvě nominace na cenu mezinárodního festivalu Seoul International Drama Awards. Další nominaci získal seriál Most! Díla z produkce České televize uspěla mezi 270 přihlášenými pořady z více než šedesátky zemí. Laureáti cen budou vyhlášení 28. srpna v Soulu.
Dukla 61
Dukla 61 | Foto: Mikuláš Křepelka

Seriál Most! má nominaci v kategorii komedie, dvoudílná Dukla 61 Davida Ondříčka obdržela nominaci v kategorii televizní film. Za jeho scénář byli nominováni také Jakub Režný a Matěj Podzimek.

Oba projekty se ve finále ocitnou po boku oceňované zahraniční produkce - například vedle britských minisérií The Little Drummer Girl nebo Bodyguard.

Festival Seoul International Drama Awards sdružuje odborníky z oblasti výroby televizních dramat od roku 2006.

Televizní seriál Dukla 61 pojednává o největší poválečné důlní katastrofě v tehdejším Československu. Při výbuchu a požáru v Dole Dukla v roce 1961 zemřelo 108 horníků. Film získal Českého lva jako nejlepší televizní film nebo minisérie, herečka Martha Issová, představitelka ženy, která při neštěstí ztratila manžela a nejstaršího syna, stejnou cenu dostala za mimořádný počin v oblasti audiovize. Role hornické matky přinesla Issové také nominaci v kategorii Nejlepší herečka na 59. ročníku Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu.

Most! scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského se stal nejúspěšnějším komediálním seriálem České televize poslední doby. Osmidílná série sledovala osudy lidí ze stejnojmenného severočeského města. Ve svém zpracování se nebojí drsného humoru, postavy nešetří sprostými slovy ani narážkami na společenské či rasové menšiny.

Poslední díl seriálu Most! vidělo v televizi v premiéře 1,61 milionu lidí. Sledovanost Mostu byla výrazně nad milionem diváků od prvního dílu a postupně se zvyšovala. Seriál je také rekordmanem v takzvané odložené sledovanosti, která do sedmi dní po televizní premiéře přidávala 52 procent diváků navíc.

Podívejte se na to nejlepší z rozhovorů o seriálu Most!. Natáčeli jsme s herci, autory a dokonce i přímo v mostecké Severce. | Video: DVTV, Martin Veselovský, Emma Smetana, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropské státy se chystají převzít své občany ze syrských věznic

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země. Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy