Dokument Aldabra po úspěchu v Česku míří do Berlína a na premiéru na Seychely

ČTK ČTK
10. 2. 2016 12:30
Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov režiséra Steva Lichtaga překonal v českých kinech stotisícovou hranici návštěvnosti, což je u dokumentu výjimečný úspěch. Nyní míří na projekci v rámci Berlinale. Následovat budou další na festivalových trzích v Hongkongu, Cannes či v Torontu. Celosvětová premiéra je naplánována 21. dubna na Seychelských ostrovech. Nyní se hledá herec, který Aldabru namluví pro americký trh. Osloveni byli například Tom Hanks nebo Jeff Bridges.
Aldabra: Byl jednou jeden ostrov
Aldabra: Byl jednou jeden ostrov | Foto: Falcon

Praha - Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov režiséra Steva Lichtaga bude uveden v Berlíně, distribuční 3D projekce se uskuteční 13. února v rámci evropského filmového trhu na Berlinale. Následovat budou další na festivalových trzích v Hongkongu, Cannes či v Torontu.

"Zároveň s ostatními aktivitami se finalizuje výběr zahraničního herce, který Aldabru namluví pro americký trh. Osloveni byli například Tom Hanks nebo Jeff Bridges," uvedl producent Petr Keller ze společnosti Starlite Pictures. Snímek bude distribuován ve 3D a 2D verzích; celosvětová premiéra je naplánována 21. dubna na Seychelských ostrovech.

Film v českých kinech překonal stotisícovou hranici návštěvnosti. Příběh podivuhodného ostrova a jeho unikátní flory a fauny se i po jedenácti týdnech od premiéry drží mezi nejnavštěvovanějšími snímky. Podle Kellera jde o velký úspěch na to, že jde o žánr, který není v české kinematografii běžný. Český štáb byl po desetiletích prvním filmařským týmem, který měl možnost v přírodní lokalitě chráněné organizací UNESCO natáčet. V české verzi namluvil komentář Oldřich Kaiser.

Stotisícová návštěvnost dokumentárního snímku je v českých kinech výjimkou. Tu rekordní, více než 160 000 diváků, drží celovečerní dokument Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Stotisícovou hranici překonala i Katka Heleny Třeštíkové. Dokument Pavla Abraháma Česká RAPublika zhlédlo v kinech 24 000 lidí, dvacetitisícovou hranici přesáhly snímky Český sen a Ženy pro měny.

Vždycky si zpátky vezu kousek viny, možná zbytečně prozrazujeme místa, která by možná měla zůstat nedotčená, říká cestovatel a režisér Steve Lichtag. Ostrov Aldabra je prý unikátní. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy