Film 07: Vyzraje Jack Sparrow na Homera?

Irena Hejdová Irena Hejdová
3. 1. 2007 0:00
Praha - Superhrdinové jištění Homerem, neúnavnými Vorlovými grafiťáky a znavenými Hřebejkovými třicátníky. Tahle sestava má letos dobýt česká kina.
Piráti z Karibiku 3: Geoffrey Rush, Keira Knightleyová a Johnny Depp
Piráti z Karibiku 3: Geoffrey Rush, Keira Knightleyová a Johnny Depp | Foto: Aktuálně.cz

Loňský filmový rok má jednoznačného kasovního vítěze - druhé Piráty z Karibiku

Úspěšně se navrátil i agent 007 ve filmu  Casino Royale, který se už stačil s výdělkem 454 milionů dolarů stát komerčně nejúspěšnější bondovkou v kinech. Spíš humbuk a posměch byl kolem Šifry mistra Leonarda - ale nakonec vydělala 756 milionů dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

V Česku bodovali za domácí lidovější hrdinové: Rafťáci a Účastníci zájezdu. V závěru roku měl premiéru Menzelův návrat Obsluhoval jsem anglického krále, od kterého si producenti hodně slibují.

A kdo má zdejším kinům vládnout letos? Opět globální hity v kombinaci s českými obrázky. Na plátna se po sedmnácti letech vrací nejen boxerský veterán Rocky Balboa.

Infobox

Harry Potter a Fénixův řád

Výběr premiér roku 2007

 • 4.1.Životy těch druhých, Světla v soumraku
 • 25.1. Apocalypto, Jedné noci v jednom městě
 • 1.2. Goyovy přízraky
 • 15.2. Královna
 • 22.2. Babel, Kvaska
 • 1.3. Rocky Balboa, Občan pes
 • 8.3. Vratné lahve, Artur a Minimojové, Marcela
 • 5.4. Pusinky
 • 19.4. Bestiář, Teenage Mutant Ninja Turtles
 • 3.5. Spiderman 3
 • 17.5. Právě dnes
 • 24.5. Piráti z Karibiku 3
 • 31.5. Roming
 • 14.6. Shrek 3
 • 12.7. Inland Empire
 • 19.7. Harry Potter a Fénixův řád
 • 26.7. Simpsonovi ve filmu
 • 6.9. Medvídek
 • 20.9. Gympl
 • 4.10. Lištičky
 • 1.11. Láska za milion

Nejvíc peněz  z diváckých peněženek se pokusí vytáhnout právě pokračování hned několika superhrdinských sérií. Nastup k boji hlásí pochopitelně na začátku letní americké blockbusterové sezony.

Popáté přijde Harry Potter, který se ve Fénixově řádu zase utká s Voldemortem, potřetí vtrhne do kin kapitán Jack Sparrow s Piráty v Karibiku, stejně jako pavoučí Spiderman a Shrek.

Kromě dobráckého zeleného obra je nejočekávanějším animovaným filmem červencová premiéra příhod žluté rodinky ze Springfieldu.

Simpsonovi se v prvním celovečerním filmu utkají s nebezpečím v podobě řeky, kterou toxickým odpadem znečistil - kdo jiný než Homer. Evropa bude kontrovat Bessonovým snímkem Artur a Minimojové, Česko přidá Jedné noci v jednom městě.

Děti a možná i jejich rodiče potěší čtvrtý filmový návrat zmutovaných želvích bojovníků. Celovečerní animovaný film Teenage Mutant Ninja Turtles přijde do kin v dubnu.

Domácí kina ještě předtím čeká dodatečná zásilka silných kandidátů, kteří pravděpodobně zabodují už při lednovém udílení Zlatých Globů a únorovém udílení Oscarů.

Goyovy přízraky - Natalie Portmanová
Goyovy přízraky - Natalie Portmanová | Foto: HCE

To platí pro Iňárittuův film Babel, mnohovrstevnatý příběh o střetávání kultur, i snímky inspirované historickými událostmi. Královna popisuje reakci britské panovnické rodiny na smrt princezny Diany, Životy těch druhých práci německé tajné policie Stasi.

Gibsonovo Apocalypto pojednává o zániku mayské civilizace a veterán Clint Eastwood nabízí hned dva filmy o jedné válečné události a jednom místě: Dopisy z Iwo Jimy a Vlajky našich otců.

Jako bonbonky přicházejí tři filmy od renomovaných režisérů - neodolatelně outsiderská Světla v soumraku Akiho Kaurismakiho, Inland Empire, se kterým se po delší době vrací David Lynch,  a především temně inkviziční Goyovy přízraky Miloše Formana.

Hrdinové filmu Medvídek
Hrdinové filmu Medvídek | Foto: 2media

Příběh o krásné dívce Inés a španělské inkvizici odstartoval v prosinci ve španělaských kinech; únorová česká premiéra by měla přivítat nejen režiséra, ale i jeho hvězdné herce: Natalii Portmanovou, Javiera Bardema a Stellana Skarsgaarda.

Šanci stát se hitem klubových kin má bonbonek loňského karlovarského festivalu - thajská surrealistická lahůdka Občan pes.

To ve zdejších multikinech spíš přitáhne diváky hvězdné české trio Hřebejk, Svěrák a Vorel. Hořká třicátnická komedie Medvídek, supermarketová tragikomedie Vratné lahve a tak trochu teenagerský grafiťácký Gympl - to jsou kandidáti na letošní filmové trháky domácí výroby.

Roming
Roming | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Ale i mladší režiséři se činí. Autor zmíněných Účastníků zájezdu přichází s romskou roadmovie Roming, na sklonku roku by další film Láska za milion měl uvést král teenagerské zábavy Karel Janák.

Český film bude letos také ve znamení žen před i za kamerou. Už v březnu má premiéru dokument Marcela Heleny Třeštíkové o jedné z hrdinek jejích Manželských etud.

Alice Nellis představí snímek Právě dnes s Ivou Bittovou, debutující Karin Babinská přivede tři mladé hrdinky ve svých Pusinkách. Nové filmy představí i další režisérky: Irena Pavlásková dokončuje Bestiář a Miriam Landová plánuje opít diváky s muzikálovou Kvaskou. V plánu premiér jsou i Lištičky Miry Fornayové.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy