Hlavní cenu na festivalu v Benátkách získala černobílá Žena, která odešla

ČTK ČTK
10. 9. 2016 21:58
Čtyřhodinový černobílý filipínský film Ang Babaeng Humayo (Žena, která odešla) získal na letošním 73. filmovém festivalu v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva. Režisérem snímku je nezávislý filipínský režisér Lav Diaz.
Lav Diaz
Lav Diaz | Foto: Reuters

Benátky - Lav Diaz je držitelem řady mezinárodních ocenění. Se svým osmihodinovým filmem Hele Sa Hiwagang Hapis (Ukolébavka pro bolestné tajemství), který měli letos možnost vidět i návštěvníci festivalu v Karlových Varech, získal Stříbrného medvěda na festivalu v Berlíně.

Filmové drama sedmapadesátiletého Diaze vypráví o životě ženy, která se na třicet let nespravedlivě ocitla ve vězení a pokouší se najít cestu do nového života.

Velkou cenu poroty v Benátkách dostal thriller módního návrháře Toma Forda Nocturnal Animals (Noční zvířata). Cenu za nejlepší režii získali ruský tvůrce Andrej Končalovskij za snímek Raj (Ráj) a mexický režisér Amat Escalante za film La Región Salvaje (Divočina).

Cenu za nejlepší herecký výkon si odnesl Argentinec Óscar Martínez za komediální film El Ciudadano Ilustre (Slovutný pán), cenu pro nejlepší herečku získala americká herečka a modelka Emma Stoneová za roli v muzikálu La La Land.

Dvě významné ceny festivalu v Benátkách byly předány už dřív. Zlatého lva za celoživotní dílo převzal polský režisér Jerzy Skolimowski, stejného ocenění se dostalo i slavnému francouzskému herci Jeanu-Paulu Belmondovi.

Benátský filmový festival je nejstarší na světě a spolu s festivaly v Berlíně a Cannes patří k nejproslulejším. Porotu letos vedl britský režisér Sam Mendes.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy