Fila: Sláma v nové roli. Nic lepšího než Krajina ve stínu u nás letos nevzniklo

Kamil Fila Tomáš Stejskal Blahoslav Baťa Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa
15. 8. 2020 7:00
Černobílé drama režiséra Bohdana Slámy nazvané Krajina ve stínu zakončilo Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. “Jde možná o první snímek, který se zabývá národnostními otázkami,” tvrdil z místa festivalu kritik Kamil Fila.
Videorecenze filmu Krajina ve stínu. | Video: Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa

Film vychází ze skutečného příběhu vesnice, která 300 let náležela k Rakousku, poté k Československu, nacistickému Německu a zase k Československu.

"Snímek má zhruba 20 hrdinů a ti lidé se přesouvají v dlouhých záběrech, kdy se jeden ocitne v popředí, druhý v pozadí. Jde o určitou choreografii. Pozornost se neustále přesouvá a divák si při tom uvědomí, jak se velké dějiny valí přes malé lidi," tvrdí Fila.

Film srovnává s Nabarveným ptáčetem režiséra Václava Marhoula, které je podle něj spíše velkou hrou na umění. Krajina ve stínu se filmařsky povedla o něco lépe. "Má v sobě o něco větší talent," dodává Fila.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy