Fila: Sláma v nové roli. Nic lepšího než Krajina ve stínu u nás letos nevzniklo

Kamil Fila Tomáš Stejskal Blahoslav Baťa Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa
15. 8. 2020 7:00
Černobílé drama režiséra Bohdana Slámy nazvané Krajina ve stínu zakončilo Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. “Jde možná o první snímek, který se zabývá národnostními otázkami,” tvrdil z místa festivalu kritik Kamil Fila.
Videorecenze filmu Krajina ve stínu. | Video: Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa

Film vychází ze skutečného příběhu vesnice, která 300 let náležela k Rakousku, poté k Československu, nacistickému Německu a zase k Československu.

"Snímek má zhruba 20 hrdinů a ti lidé se přesouvají v dlouhých záběrech, kdy se jeden ocitne v popředí, druhý v pozadí. Jde o určitou choreografii. Pozornost se neustále přesouvá a divák si při tom uvědomí, jak se velké dějiny valí přes malé lidi," tvrdí Fila.

Film srovnává s Nabarveným ptáčetem režiséra Václava Marhoula, které je podle něj spíše velkou hrou na umění. Krajina ve stínu se filmařsky povedla o něco lépe. "Má v sobě o něco větší talent," dodává Fila.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy