Fila: Sláma v nové roli. Nic lepšího než Krajina ve stínu u nás letos nevzniklo

Kamil Fila Tomáš Stejskal Blahoslav Baťa Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa
15. 8. 2020 7:00
Černobílé drama režiséra Bohdana Slámy nazvané Krajina ve stínu zakončilo Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. “Jde možná o první snímek, který se zabývá národnostními otázkami,” tvrdil z místa festivalu kritik Kamil Fila.
Videorecenze filmu Krajina ve stínu. | Video: Kamil Fila, Tomáš Stejskal, Blahoslav Baťa

Film vychází ze skutečného příběhu vesnice, která 300 let náležela k Rakousku, poté k Československu, nacistickému Německu a zase k Československu.

"Snímek má zhruba 20 hrdinů a ti lidé se přesouvají v dlouhých záběrech, kdy se jeden ocitne v popředí, druhý v pozadí. Jde o určitou choreografii. Pozornost se neustále přesouvá a divák si při tom uvědomí, jak se velké dějiny valí přes malé lidi," tvrdí Fila.

Film srovnává s Nabarveným ptáčetem režiséra Václava Marhoula, které je podle něj spíše velkou hrou na umění. Krajina ve stínu se filmařsky povedla o něco lépe. "Má v sobě o něco větší talent," dodává Fila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy