Fila: Mizení lidí i UFO. Série ukazuje skutečné případy, které se vzpírají logice

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
8. 8. 2020 7:30
Dokumentární série Nevyjasněné záhady od Netflixu se zabývá převážně kriminálními případy zmizelých lidí. "Jeden díl se věnuje UFO a působí jako pěst na oko," hodnotí filmový kritik Kamil Fila.
Dokumentární série Nevyjasněné záhady od Netflixu se zabývá převážně kriminálními případy zmizelých lidí, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Netflix se rozhodl, že natočí čistý dokument. "Chybí moderátor nebo hrané scénky," popisuje Kamil Fila. Příběh je většinou složen z výpovědí policistů, novinářů, svědků a autentických záběrů.

"Některé případy jsou děsivé. Čím víc se na ně snažíte uplatnit logiku, tím víc zjišťujete, že vám něco nesedí a záhadnost rapidně roste," dodává Fila, ale jako večerní duševní "výplach" proti sérii nic nemá.

Dokument stojí na tom, že musí záhadu nejen ukázat, ale také ji udržovat. "Cokoli řeknete, musí podporovat záhadu a nesmíte si najít způsob, jak ji rozumně vysvětlit," dodává pobaveně Fila.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy