Fila: Děsivá tvář kapitalismu. Z Hry na oliheň udělal i Kim odstrašující příklad

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
23. 10. 2021 7:28
Stovky hráčů, kteří padli na sociální dno, přijmou pozvánku zúčastnit se dětských her. Čeká je lákavá odměna, nebo smrt. „Hlavním tématem seriálu Hra na oliheň je kritika kapitalismu,“ tvrdí Kamil Fila.
Kamil Fila mluví o tom, proč je Hra na oliheň nejúspěšnějším seriálem Netlixu. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

V seriálu je podle filmového kritika jasně řečeno, že každý lidský život jde vyčíslit penězi. Každý umírající hráč přidává peníze do společného banku. „Méně zřetelná je zvláštní iluze demokratické volby v systému, ve kterém musíme porazit všechny ostatní. Vítěz je jenom jeden. Nejde tady o dětské hry, jde o život,“ dodává Fila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy