Festival Finále ocenil filmy Můj pes Killer a Věra 68

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 4. 2013 10:07
Adam Mihál získal cenu za herecký výkon ve filmu Miry Fornay
Foto: Cinemart

Plzeň - Můj pes Killer režisérky Miry Fornay vyhrál festival Finále Plzeň 2013, a to v sekci celovečerních filmů. Příběh skina Marka označila porota za "přímý, odvážný a ohromujícím způsobem silný".

V sekci dokumentů získal sošku Zlatého ledňáčka snímek Věra 68 režisérky Olgy Sommerové, jenž sleduje vzestup i propad světoznámé gymnastky Věry Čáslavské.

Čtěte také
Recenze: Pes Killer štěká na naivní artový povel 

Glosář: Úmorný Vachek a mramorizovaná Čáslavská

"Všichni jsme se nadšeně shodli, že Můj pes Killer představuje tu nejlepší čistou filmařinu, jakou si dokážeme představit. Přináší osvětlující pohled na netoleranci velmi lidským způsobem a hluboce nás zasáhl," okomentovala verdikt mezinárodní pětičlenná porota v čele s producentem Rickem McCallumem. Herecké výkony jsou podle porotců tak skutečné a vypjaté, že má divák pocit, "jakoby postavy měly každou chvíli explodovat přímo před jeho očima". Film zvítězil mezi desítkou snímků. Adam Mihál za roli v něm získal cenu za nejlepší herecký výkon. 

Foto: CinemArt

Nejlepší dokument vybrala tříčlenná porota v čele s německým režisérem a producentem Hans-Erichem Vietem z 19 snímků. "Je něčím víc než pouhým portrétem světově proslulé gymnastky; je to památník dějin české společnosti uplynulých 60. let," uvedli porotci. Snímek označili za dojemný a laskavý, ocenili promyšlené prolínání archivního materiálu, osobních vzpomínek a politických událostí.

Během závěrečného večera byla udělena i další ocenění. Například Cenu Václava Táborského za nejlepší dokument pro autora do 35 let získal Český žurnál - život a smrt v Tanvaldu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy, Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let obdržela Olga Špátová za Největší přání. Oceněn byl porotou i studenty film Otázky pana Lásky režisérky Dagmar Smržové, z celovečerních snímků pak studentská cena putovala filmu Dont Stop režiséra Richarda Řeřichy.

Filmové kluby vybraly za vítěze snímek Ve stínu režiséra Davida Ondříčka a dokument Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka. Ondříčkův snímek získal také cenu diváků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 14 minutami

Maltská policie zadržela podnikatele Fenecha na jeho jachtě

Maltská policie zadržela podnikatele Yorgena Fenecha, majitele společnosti 17 Black. Podle listu Times of Malta ho zatkla na jeho jachtě.

Stalo se tak den poté, co se objevily informace, že policie také zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. Třiapadesátiletá novinářka, která na svém blogu psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017. Její smrt vyvolala v Evropě zděšení i pochybnosti o vládě práva ve středomořském ostrovním státě.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy