Dokumentární Jeden svět upozorní na dezinformace. Zaměří se také na Donalda Trumpa

ČTK ČTK
31. 1. 2018 19:49
Novinkou festivalu Jeden svět, který se příští měsíc bude zabývat tématem dezinformací, je program nazvaný Mluvící kino / Talking Cinema. Ten nahrazuje panelové debaty, do Prahy pozve zahraniční odborníky a zástupce světových médií.
Americký prezident Donald Trump, téma letošního dokumentárního festivalu Jeden svět.
Americký prezident Donald Trump, téma letošního dokumentárního festivalu Jeden svět. | Foto: Reuters

Letošní 20. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se bude konat ve dnech 5. až 14. března v Praze a následně v 36 městech republiky, nabídne více než 100 filmů. Jeho tématem bude problém dezinformací a mediální manipulace.

"Chceme, aby si diváci a divačky návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)informací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu," řekl ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Novinkou letošního ročníku je kategorie Americana, která se zaměří na osobnost Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost, úlohu policie v systému nebo na práva indiánů.

Sekce Eurodrom se bude zabývat tématy jako vzestup nacionalismu, populismus a problematika migrace. Filmy v sekci Za horizontem odkryjí lokální problémy komunit, které jsou od Česka vzdáleny tisíce kilometrů.

Kategorie Umění mění pak ukáže, že za ideály lze bojovat prostřednictvím neobvyklých uměleckých vyjádření.

Filmy z části pojmenované Země taje se zaměří na ekologickou problematiku. Tradičními kategoriemi jsou pak Máte právo vědět, Cesty ke svobodě, Panorama, Jeden svět interaktivně a Jeden svět dětem. Česká soutěž představí nejlepší dokumenty z České republiky.

Novinkou v dramaturgii je program nazvaný Mluvící kino / Talking Cinema. Ten nahrazuje panelové debaty a do Prahy pozve zahraniční odborníky a zástupce světových médií. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 54 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy