Febiofest vzhlíží k Berlinale, jeho šéfovi daroval Kristiána

ČTK Kultura ČTK, Kultura
27. 3. 2014 12:01
Dieter Kosslick, ředitel Berlinale, převzal v Praze cenu Kristián za celoživotní přínos filmu a vysvětloval, jak jsou filmové festivaly přínosné z ekonomické stránky a nutné pro záchranu světa.
Dieter Kosslick při závěru loňského Berlinale.
Dieter Kosslick při závěru loňského Berlinale. | Foto: Reuters

Praha - Filmový festival Febiofest daroval Kristiána řediteli jednoho ze tří nejmocnějších festivalů světa - Dieteru Kosslickovi, šéfovi Berlinale.

"Za cenu moc děkuji. Denně se procházím po červeném koberci a líbám se s nejkrásnějšími herečkami planety," řekl Kosslick s nadsázkou o své práci ředitele filmového festivalu poté, co ocenění převzal ve středu večer před projekcí dokumentu Sametoví teroristé.

Filmové festivaly označil za důležité místo především proto, aby se udržela národní kultura ve světě, který se stále více globalizuje. "Naše budoucnost nebude dobrá, pokud se nám nepodaří zachránit místní kulturu. A určitě přitom nezáleží na bankéřích, kteří náš svět přivedli tam, kde je, ale spíš právě na umělcích," dodal a upozornil i na význam nezávislé kultury.

"Filmové festivaly umožňují divákům nahlédnout do jiných kultur světa, a tím přispět k jejich pochopení a smíření. A v tom je jejich nezanedbatelný  význam," podotkl v přítomnosti náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové, od níž cenu převzal.

Kosslick šéfuje Berlinale od roku 2001. Jeho současný rozpočet činí 22 milionů eur (zhruba 604 milionů korun). "Už třicet let se pohybuji ve filmové branži. Film jsem ale vždycky vnímal jako součást kultury. Ta byla podfinancována a my vytvořili systém podpory filmu na regionální bázi. Když kdokoliv dostal nějakou částku, musel vygenerovat částku vyšší. To se osvědčilo - investice do kultury se totiž vždycky vyplatí," řekl.

Hostina se Sedmikráskami

Kosslick na Berlinale založil řadu nových sekcí a iniciativ. Například Perspektivy německého kina pro mladé německé filmaře, koprodukční trh, Fond světového filmu či kulinářskou kinematografii.

"Ta vznikla před osmi lety, promítají se na ní filmy a zároveň kuchaři vaří a diváci to mohou ochutnat. Kapacitu má omezenou, zhruba dva tisíce vstupenek je hned vyprodáno. A tak mě napadlo, že bychom mohli v příštím roce zařadit Sedmikrásky Věry Chytilové, kde také byla hostina," řekl. Jakýsi klon berlínské sekce by se pak mohl objevit i v Praze.

Naše budoucnost nebude dobrá, pokud se nám nepodaří zachránit místní kulturu. A určitě přitom nezáleží na bankéřích, kteří náš svět přivedli tam, kde je, ale spíš právě na umělcích. Dieter Kosslick, ředitel Berlinale

Dieter Kosslick vystudoval na mnichovské univerzitě komunikační vědu, politiku a pedagogiku. Po získání magisterského titulu byl tiskovým mluvčím, vedoucím sekretariátu starosty a novinářem. Založil nebo vedl významné společnosti a nadace pro podporu kultury v Německu, které měly přesah do Evropy. V roce 1983 se zapojil do práce ve fondech, které financovaly německý filmový průmysl, a o tři roky později založil Evropské fórum nízkorozpočtových filmů. V roce 1992 začal šéfovat nově založené nadaci Filmstiftung NRW; důsledkem bylo, že se z Porýní stal nejdůležitější filmový region Německa.

"Berlinale je dnes největší světový festival co do návštěvnosti. Když jsem ale do jeho čela před třinácti lety nastoupil, byli všichni dost skeptičtí a diváků ubývalo. Dnes má 350 tisíc diváků, kteří za měsíc městu přinesou 150 milionů eur," uvedl.

Cenu Kristián už letos obdržel polský režisér Andrzej Wajda, třetím jejím držitelem bude v závěru přehlídky 28. března charismatický rodák z Pobřeží slonoviny Isaach de Bankolé, známý například z filmů Jima Jarmusche, Larse von Triera a Claire Denis. Objevil se například i v bondovce Casino Royale či ve filmovém zpracování seriálu Miami Vice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy