Febiofest pro diváky i Emílii Vašáryovou

ČTK, Hej
26. 3. 2006 16:15
Festival - Už 50 tisíc vstupenek si koupili diváci pražské části Febiofestu. Dnešní den byl věnován Slovensku.

"Prakticky neexistuje snímek, o který by nebyl zájem, řada sálů má už vyprodáno," uvedl Fenič k diváckému zájmu o festival a chválil deštivé počasí, které Febiofestu přeje.

"Zdá se, že se naše publikum tříbí a kultivuje. Nedá se říci, že by se hnalo za snížené vstupné jen za distribučními předpremiérami. V sobotu odpoledne jsem byl například na bosenském snímku - a bylo plno," dodává. V hledištích se prý objevuje i řada anglicky mluvících návštěvníků a také zástupci etnických menšin.

Dnešní den byl ve znamení slovenské kinematografie, zúčastnila se ho i slovenská herečka Emília Vašáryová, která má na Febiofestu svou retrospektivu. Na ní se promítají starší snímky jako Náměstí svaté Alžběty, Balada o sedmi oběšených a Měděná věž. Právě s výběrem "svých" filmů ale Vašáryová podle svých slov píliš spokojená není. Raději by tu viděla některé své videofilmy z 80. let či věci novější.

Fero Fenič je s návštěvností Febiofestu spokojený
Fero Fenič je s návštěvností Febiofestu spokojený | Foto: Febiofest

"Balaďovo Náměstí sv. Alžběty z poloviny 60. let jsem viděla poprvé loni, byl to zakázaný film. O tři roky mladší televizní snímek Balada o sedmi oběšených Martina Hollého vyhrál festival v Monte Carlu a také se nesměl promítat. Až po listopadu 1989 se uváděl i ve světě. Můj strýček v Americe k tomu tehdy přizval děti a byl pak velmi pobouřen, že jsem se tam objevila odhalená," uvedla herečka.

V rámci retrospektivy Emílie Vašáryové se na Febiofestu promítá i Hřebejkovo Horem pádem, Vašáryová se objeví i v nejnovějším Hřebejkově snímku Krásak v nesnázích, který bude mít premiéru v září.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy