Febiofest poslal Wajdovi Kristiána po filmovém Walesovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 3. 2014 21:13
Festival zahájil snímek Walesa: člověk naděje, který vypráví příběh polského národního hrdiny, symbolu pádu komunismu.
Robert Więckiewicz hraje ve filmu Andrzeje Wajdy Lecha Walesu.
Robert Więckiewicz hraje ve filmu Andrzeje Wajdy Lecha Walesu. | Foto: ČTK

Praha - Oceněním celoživotního díla polského režiséra Andrzeje Wajdy začal v Praze filmový festival Febiofest.

Lech Walesa s Andrzejem Wajdou na loňském festivalu v Benátkách, kde měl film Walesa: člověk naděje premiéru.
Lech Walesa s Andrzejem Wajdou na loňském festivalu v Benátkách, kde měl film Walesa: člověk naděje premiéru. | Foto: Reuters

Legendární filmař už ve svém věku příliš necestuje. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii za něj převzal herec Robert Więckiewicz, představitel titulní role jeho filmu Walesa: člověk naděje, který přehlídku zahájil.

Wajda natočil strhující životní příběh prvního polského demokratického prezidenta Lecha Walesy, symbolu pádu komunismu v Polsku. Představuje ho jako politika, muže záviděníhodné odvahy, ale i jako otce. Společnost Artcam ho do českých kin uvede od 3. dubna.

"Jsem rád, že tu mohu reprezentovat tento snímek. Je to můj druhý pobyt v Praze - poprvé jsem tu byl před dvaadvaceti lety. Agniezska Hollandová mi však o vaší zemi hodně vyprávěla," řekl Więckiewicz, který zaujal publikum už v hlavní roli v jejím filmu V temnotě.

Osmaosmdesátiletá legenda

Więckiewicz přečetl Wajdův dopis, ve kterém děkuje za uznání své práce i pozvání na festival. "Z ceny mám radost o to větší, že jejím autorem je Olbram Zoubek. Bohužel mí lékaři mi nedoporučili cestovat do zahraničí, abych ji mohl převzít osobně," uvedl s omluvou polský filmař. Věří, že mu zdraví v příštím roce dovolí do Prahy přijet.

Podívejte se na ukázku z filmu Andrzeje Wajdy Walesa.
Podívejte se na ukázku z filmu Andrzeje Wajdy Walesa. | Video:

"Andrzej Wajda, který je žijící legendou polské kinematografie, oslavil 6. března osmaosmdesátiny. Na Febiofestu už osobně byl - v roce 2005 zahajoval slovenskou část," řekl prezident festivalu Fero Fenič.

Připomněl jeho snímky Člověk z mramoru, Popel a démant, Krajina po bitvě, Březový háj a Katyň. Wajda už šest desítek let točí filmy o své zemi a duši jejích lidí. Své místo v nich mají velké dějiny i zdánlivě běžné a obyčejné osudy.

"V kinematografiích střední Evropy asi neexistuje větší osobnost, která svým dílem tak důsledně mapuje novodobé dějiny své země, a to s důrazem na touhu po svobodě a hájením základních morálních hodnot," shrnul význam prvního letošního držitele Kristiána programový ředitel Febiofestu Štefan Uhrík.

Do konce festivalu 28. března ho převezmou i ředitel Berlinale Dieter Kosslick a africko-francouzsko-americký herec Isaach de Bankolé.

Zazněl Hlas mladé Ukrajiny i upírů

Festival letos rozšířil program úvodního dne a v dalších třech sálech podpořil ukrajinskou demokracii. Filmový blok Hlas mladé Ukrajiny byl přístupný veřejnosti zdarma a své diváky si našel.

Mohli vidět průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace vrcholící v přímých svědectvích z ukrajinské revoluce. Studenti filmu Oleksandr Ščerbak a Mykyta Panisov spolu se svým pedagogem Michailem Iljenkem byli hosty projekce.

"Přivezli jsme filmy z míru i ty válečné. A s nimi slova díků," uvedl Iljenko.

Dalším zahajovacím snímkem Febiofestu byl dnes nový film Jima Jarmusche Přežili jen milenci, ve kterém využil řadu klišé vampýrských filmů.

Febiofest potrvá do 28. března. Přivítá 48 hostů a v 18 programových sekcích uvede 141 filmů z šesti desítek zemí. Výběr z programu se objeví do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst. Celkem půjde o 542 projekcí, z nich 436 v Praze.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy