reklama
 
 

Febiofest ocenil britský film Rozbitý svět

22. 3. 2013 21:45
Ceny Kristián si odvezli Geraldine Chaplinová a Richard Lester

Praha - Předáním cen Kristián za mimořádný přínos světové kinematografii skončil v pátek večer 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Kristiána převzali herečka Geraldine Chaplinová a producent a stvořitel filmových Beatles Richard Lester.

Grand Prix soutěže Nová Evropa obdržel britský snímek o nelehkém dospívání Rozbitý svět (Broken) režiséra Rufuse Norrise. Jeho celovečerní debut se už stal nejlepším britským nezávislým filmem roku 2012 (BIFA). Herec Rory Kinnear dostal cenu BIFA za nejlepší výkon ve vedlejší roli.

Režisér, který se věnuje divadlu, poslal videopozdrav, ve kterém přiznal, že v kinematografii začíná. "To, že jsem vzal za srdce vás, je mi potěšením," uvedl.

Vyhlášeny byly i výsledky soutěže středometrážních snímků, která se letos konala poprvé. Má název Tři oříšky pro Popelku, porotě předsedal polský filmař Krzysztof Zanussi. Třemi nejlepšími tituly bez určení pořadí byly vyhlášeny autentický příběh z kábulské periferie Buzkashi Boys natočený v afghánsko-americké produkci, vizuálně podmanivý americký film Zatímco a slovenská komorní tragikomedie Výstava s Janem Budařem v hlavní roli.

Jubilejní Febiofest začal 14. března a divákům nabídl na 190 filmů z 57 zemí. Pokračovat bude ve všech krajských městech. Pražskou část navštívilo podle organizátorů 63 tisíc lidí, zhruba o dva tisíce více než loni. Výběr ze snímků se představí i na Slovensku.

Při zahájení převzali Kristiána britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas a italský herec známý i z hollywoodských produkcí Giancarlo Giannini. Oceněn byl také polský filmař Jerzy Stuhr.

 

autor: ČTK | 22. 3. 2013 21:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama