Začíná Febiofest. Uvede novinky s Gibsonem a Mooreovou nebo Dafoeův portrét Van Gogha

tst tst
20. 3. 2019 12:30
Tento čtvrtek v Praze začíná filmový Febiofest. V jeho programu lze najít novinky renomovaných režisérů Barryho Jenkinse a Jacquese Audiarda, filmy s Julianne Mooreovou a Melem Gibsonem nebo western s Joaquinem Phoenixem. Vidět lze také snímek o Vincentu van Goghovi, kterého hraje Willem Dafoe, japonské anime či americkou nezávislou kinematografii.
Trailer z filmu The Sisters Brothers. | Video: Febiofest

The Sisters Brothers

Režie: Jacques Audiard

Šestašedesátiletý francouzský tvůrce Jacques Audiard za svůj snímek Dheepan nedávno získal hlavní cenu Zlatá palma na festivalu v Cannes. Ceněný režisér se nyní ve své anglicky mluvené prvotině pustil do nejameričtějšího filmového žánru: westernu.

V jádru je to klasický příběh o čtyřech mužích, kteří hledají zlato i odplatu ve vyprahlé krajině Divokého západu. Ale tak jako všichni velcí evropští tvůrci, kteří se pustili do westernu, i Audiard hledí na známá témata a známé obrysy široširé krajiny svěžíma očima cizince.

Audiard rád "sjíždí z cesty" a pouští se do úvahy o tom, co znamená být mužem. Pomáhají mu v tom herci John C. Reilly a Joaquin Phoenix coby titulní bratři Sistersovi, kteří pracují pro jednoho místního padoucha. Když se pustí po stopách zlatokopa, který okradl jejich šéfa, zvrtne se mnoho věcí - včetně žánrových stereotypů.

Také v novém terénu Audiard natočil další ze svých zdrcujících a promyšlených studií raněné maskulinity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy