Začíná Febiofest. Uvede novinky s Gibsonem a Mooreovou nebo Dafoeův portrét Van Gogha

tst tst
20. 3. 2019 12:30
Tento čtvrtek v Praze začíná filmový Febiofest. V jeho programu lze najít novinky renomovaných režisérů Barryho Jenkinse a Jacquese Audiarda, filmy s Julianne Mooreovou a Melem Gibsonem nebo western s Joaquinem Phoenixem. Vidět lze také snímek o Vincentu van Goghovi, kterého hraje Willem Dafoe, japonské anime či americkou nezávislou kinematografii.
Trailer z filmu Kdyby ulice Beale mohla mluvit. | Video: Febiofest

Kdyby ulice Beale mohla mluvit

Režie: Barry Jenkins

Režisér Barry Jenkins předloni za snímek Moonlight získal Oscara pro nejlepší film. Na letošním předávání amerických cen jeho novinka nazvaná Kdyby ulice Beale mohla mluvit trochu zapadla. Ale tato romance z newyorské čtvrti Harlem v 70. letech rozvíjí poetiku, s níž tvůrce Moonlightu získal renomé.

Opět mistrně zachycuje prchavé citové okamžiky mezi dvěma lidmi. Opět se zabývá osudy afroamerické menšiny, s naléhavostí, jakou prozradí už úvodní citace z knižní předlohy Jamese Baldwina: "Každý černoch narozený v Americe se narodil na ulici Beale."

Nad naléhavostí podobných deklamací ale okamžitě vítězí oko múzami políbeného filmaře, který vše podstatné odhaluje ve tvářích svých hrdinů.

 

Právě se děje

Další zprávy