Favoritem Českých lvů jsou Ztraceni v Mnichově. Zelenkovo drama posbíralo 15 nominací

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 1. 2016 11:28
Česká filmová a televizní akademie oznámila nominace na své výroční ceny, které předá 5. března v pražském Rudolfinu. Největší šanci získat Českého lva má drama režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Dvanáct nominací mají Kobry a užovky Jana Prušinovského a po devíti debut Slávka Horáka Domácí péče s pohádkou Alice Nellis Sedmero krkavců. Film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera získal osm nominací.
Ztraceni v Mnichově
Ztraceni v Mnichově | Foto: Falcon

Snímky Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky a Domácí péče posbíraly nejvíce nominací na letošní filmové ceny Český lev, oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

Drama režiséra Petra Zelenky má šanci získat 15 ocenění, Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského získaly 12 nominací, debut Slávka Horáka Domácí péče pak o tři méně.

Laureáti převezmou ocenění 5. března v pražském Rudolfinu, moderátorkou večera v přenosu České televize bude opět Lucie Výborná.

Podle prezidenta akademie Ivo Mathého je pozoruhodné, že si její členové všimli například česko-německého filmu Schmitke. "Nedokážu odhadnout, do jaké míry se favorité prosadí, i když filmy Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky či Domácí péče mají nominací nejvíc. To ale není záruka pro finální hlasování," řekl Mathé ČTK.

Sošku Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli mohou získat herečky Alena Mihulová za film Domácí péče, Máša Málková za film Fotograf, Tereza Voříšková za roli ve filmu Laputa, Martha Issová za Sedmero krkavců a Jana Plodková za Ztraceni v Mnichově.

Z jejich mužských kolegů pak Boleslav Polívka za film Domácí péče, Karel Roden za roli ve filmu Fotograf, Hynek Čermák za Gangster Ka, Matěj Hádek za Kobry a užovky a Martin Myšička za roli ve snímku Ztraceni v Mnichově.

Českého lva za nejlepší dokument může získat jeden z pětice snímků Evangelium podle Brabence (režie Miroslav Janek), Filmový dobrodruh Karel Zeman (režie Tomáš Hodan), Mallory (režie Helena Třeštíková), Opři žebřík o nebe (režie Jana Ševčíková), Vlna vs. břeh (režie Martin Štrba).

Celkem 119 členů ČFTA vybíralo ze 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015.

Novinkou 23. ročníku je udílení cen za televizní tvorbu. Zapojily se Česká televize, TV Prima, TV Nova, HBO Europe a TV Barrandov, které do tří kategorií nominovaly vybraná díla. Akademici o nich rozhodnou ve druhém kole hlasování.

Edvard Beneš národu nedůvěřoval, Češi by podle něj jeho diplomatické blafování nedokázali pochopit, říká o svém novém filmu Ztraceni v Mnichově Petr Zelenka. České vlády prý hrají s lidem často hry. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 23 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy