Fantomas se vrací. V knihách i nejstarších filmech

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 1. 2014 9:38
Ve Francii vycházejí znovu všechny příběhy o Fantomasovi.
Nejpopulárnější filmové adaptace Fantomase vznikaly v letech 1964 - 67.
Nejpopulárnější filmové adaptace Fantomase vznikaly v letech 1964 - 67. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Zatímco ve Francii se od loňska postupně vydávají všechny původní příběhy o Fantomasovi, legendárním hrdinovi z pera spisovatelů Pierra Souvestra a Marcella Allaina, kabelová televize Arte mezitím oprášila a zařadila do vysílání všechny němé filmy o Fantomasovi z let 1913 a 1914.

Spisovatelé Souvestre a Allain napsali od roku 1905 postupně 32 příběhů tajuplného Fantomase. Vytvořili jeho odhodlaného pronásledovatele v podobě vážného komisaře Juvea, kterému pomáhá mladý dynamický novinář Fandor. Nakladatelství Robert Laffont loni v červnu začalo vydávat celé jejich dílo v původní podobě.

Fantomas hned začátkem 20. století inspiroval filmový průmysl, který byl tehdy zcela novým uměním. Jeden z jeho průkopníků v období němého filmu Louis Feuillade natočil v letech 1913 a 1914 pět filmů, které patří do zlatého fondu světové kinematografie. Filmy před jejich novým prosincovým odvysíláním ve francouzsko-německé televizi Arte opatřil novou melodií hudebník Yann Tiersen na koncertu s promítáním v pařížském divadle Châtelet.

Do podvědomí filmové veřejnosti se ale Fantomas výrazně zapsal až v 60. letech, kdy režisér André Hunebelle vytvořil o zlověstném Fantomasovi komickou trilogii, která se hodně odklonila od původního pojetí. Komisaře Juvea zde ztvárnil komik Louis de Funés, zatímco charizmatický herec Jean Marais si zahrál ve dvojroli Fantomase a Fandora.

Podle webu Le Point si ale zaslouží větší pozornost čtyři filmy, které o Fantomasovi natočili v roce 1979 režiséři Claude Chabrol a Luis Buňuel. "Nabízejí skutečnou filmovou kvalitu a hlavní role hrají přesvědčiví interpreti," je přesvědčen autor článku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy