Na Netflixu boduje fantasy z carské Středozemě inspirované Ruskem. Míří na teenagery

Pavel Sladký Pavel Sladký
10. 5. 2021 17:30
Jedním ze současných diváckých hitů videotéky Netflix je také v Česku osmidílný seriál Světlo a stíny, adaptace prvního dílu fantasy trilogie Griša od Leigh Bardugové.

Odehrává se v zemi jménem Ravka. Kdysi dávno ji rozdělila Vrása, hora neprostupné temnoty plné démonů. Tu vytvořil mocný čaroděj a kacíř chránící pronásledované griši, tedy osoby nadané nadpřirozenými schopnostmi.

Budoucnost Ravky i celého světa, plného magie a znepřátelených národů, teď leží v rukou mladé míšenky Aliny Starkové, kterou v seriálu hraje pětadvacetiletá Jessie Mei Liová. Tato kartografka vyrostla v sirotčinci se svým nerozlučným přítelem Malem Oretsevem v podání Archieho Renauxe.

Až do chvíle, kdy se pokusila proniknout do Vrásy, nikdo netušil, že Alina patří ke grišům. A nejen to, je toužebně očekávaná "nositelka světla", tedy nová světice, která má sílu na to, aby porazila temnotu. Netušila to ani ona sama.

Fakt, že se objevila nositelka světla, dá věci do pohybu. Separatisté ze Západní Ravky ji chtějí zavraždit, protože by mohla zničit Vrásu, která jako bariéra chrání jejich území. Trojice zlodějíčků chce Alinu unést kvůli slíbené odměně. A záměry, které s ní mají mocní, diváci teprve postupně odhalují společně s hlavní hrdinkou.

Fantasy bestseller

Leigh Bardugová, šestačtyřicetiletá americká spisovatelka narozená v Jeruzalémě, vydala svoji prvotinu Světlo a stíny v roce 2012. Pět let nato vyšla také česky.

Pro Netflix teď knihu se čtyřmi režiséry adaptoval do podoby výpravného seriálu plného triků jedenapadesátiletý americký scenárista a producent Eric Heisserer. Ten je českému publiku mimo jiné známý jako autor scénářů k filmům Příchozí nebo V pasti, na kterých spolupracoval s režiséry Denisem Villeneuvem a Susanne Bierovou.

Všech osm epizod Světla a stínů je na Netflixu s českým dabingem i titulky. | Video: Netflix

Jak knihu, tak seriál můžeme řadit k žánru young adult, fantasy příběhům o dospívajících ve světě ovládaném především dospělými. Láska je tu v mnoha ohledech nadřazená magii.

Základní zápletkou první řady je dívka stojící mezi dvěma muži: mocným a šarmantním generálem Temným v podání Bena Barnese s pohnutou osobní historií i nejasnými úmysly a chudým, ale statečným vojínem Malem, jehož jediným kouzlem je věrnost.

Romantická linka působí značně šestákově, nutně připomene motivy takzvané červené knihovny. Je ale zasazená do zajímavého prostředí politických konfliktů a vícenárodnostní reality vysněných světů, která je pro fantasy tak trochu povinností od dob J. R. R. Tolkiena a jeho do detailů promyšlené Středozemě.

Další současní fantasy bestselleristé jako Bardugová hrdiny i hrdinky omladili a přiblížili je nejsilnějším cílovým skupinám čtenářů. Fantasy dnes silně ovlivňuje vizuální i příběhovou stránku pohádek a žánrů pro dospívající.

Jessie Mei Liová jako Alina.
Jessie Mei Liová jako Alina. | Foto: Netflix

Exotika východu

Bardugová hojně využívá východoevropské reálie, inspiraci čerpala především v carském Rusku. Jeho exotičnost pro západní publikum ještě výrazněji vytěžuje seriál - architekturou, kostýmy i jmény.

Písmo používané v Ravce je kombinací azbuky a run. Alina by patrně při správném překladu do češtiny byla Starkovová. I jiné převody mezi ruštinou jako inspiračním zdrojem, angličtinou, ve které byl seriál natočen, a českými titulky jsou trochu úsměvné.

Do carského prostředí pak Světlo a stíny vnáší i estetiku sovětských plakátů nebo - dosti povrchní, pouze pro efekt využitou - fascinaci starými mapami.

Štáb natáčel z naprosté většiny v Maďarsku a záběry doplnil mnoha triky, například působivým ztvárněním Vrásy. Herci jsou ale obsazení především podle typu a nepodávají příliš zajímavé výkony.

Seriál pracuje s projevy xenofobie namířené proti hlavním postavám a její nesmyslnost ukazuje i na postranním příběhu milenců ze znesvářených národů. Sentimentální motivy vyvažuje humor vedlejších postav v akčně vypjatých situacích.

Otevřený závěr, odpovídající předloze, ponechává prostor pro další vývoj událostí kolem Ravky, které jsou na celém díle tím nejzajímavějším. Vedle trilogie Pán prstenů budou Světlo a stíny ale stále jen mladším příbuzným.

Světlo a stíny

Tvůrce: Eric Heisserer
Seriál je k vidění na Netflixu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy