FAMU otevře katedru videoherního designu. Hry potřebují scenáristy, animátory i zvukaře, říká děkan

Martin Svoboda Martin Svoboda
9. 2. 2017 11:07
Na FAMU vznikne nová katedra věnující se videohernímu designu. Podle děkana Zdeňka Holého jde o logickou volbu, filmové obory s těmi videoherními podle něj mají spoustu společného.
Mafia II
Mafia II | Foto: 2K Czech / 2K Games

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění FAMU plánuje za dva roky otevřít katedru designu počítačových her. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to uvedl děkan fakulty Zdeněk Holý.

Podobné obory v Česku už existují, ale primárně na technických školách. FAMU by podle Holého k hrám ráda přistupovala z hlediska uměleckého a kreativního. Studenti o obor už delší dobu projevují zájem už proto, že na trhu počítačových her mohou absolventi najít uplatnění.

„Je to přirozené. Počítačové hry potřebují scenáristy, dramaturgy, animátory i zvukaře, k FAMU má tedy celý obor mnohem blíž, než se zdá. Předkládá nové výzvy, které ale vycházejí z principů, jež se u nás dávno vyučují,“ vysvětluje děkan.

Forma studia bude pouze magisterská a jeho garantem bude Helena Bendová. Katedra sice bude vyučovat i základy programování, ale nepůjde o prioritu. V dnešní době totiž jen málo her vzniká od nuly, většina pracuje s různými existujícími enginy. "Proto budeme s programátory sice spolupracovat, například s oborem počítačové grafiky a vývojářství na Matematicko-fyzikální fakultě UK, ale sami se budeme soustředit na samotný herní design,“ vysvětluje Holý.

Ke změnám podle děkana FAMU dochází v celé mediální sféře. Filmy svůj umělecký statut vybojovaly už dávno, nyní se podle něj pozornost přesouvá k seriálům a k počítačovým hrám. "Televize si definitivně získala respekt před deseti lety s příchodem Ztracených a Útěku z vězení, počítačové hry jako nejmladší médium přicházejí na řadu nakonec," tvrdí.

"Uměleckou hodnotu má samozřejmě menšina počítačových her, ale přesto jde obor řadit mezi umění," míní Holý, který stál dřív v čele filmového časopisu Cinepur. Sám hrál například Heavy Rain a fascinuje ho nelineární vyprávění, jež umožňují pouze hry. "Pro nás by byla škoda tuto příležitost nevyužít i proto, že videoherní obor má dnes už téměř stejný kapitálový obrat jako filmový průmysl. Dá se tedy očekávat, že budou mladí lidé stále častěji hledat komerční i umělecké uplatnění v jeho rámci."

FAMU už dojednává spolupráci s velkými vývojářskými studii, která podle Holého jeví zájem a z jejichž řad by mohli přijít i zkušení učitelé. Taková spolupráce má navíc zajistit uplatnění absolventů v praxi.

Jaroslav Švelch, odborník na počítačové hry a pedagog na Karlově univerzitě, hodnotí plán FAMU pozitivně. Filmové školy podle něj mají k výuce herního designu dobré předpoklady a zázemí. "Film, podobně jako počítačová hra, je komplexní multimediální médium, kombinující vedle pravidel a mechanik také obraz, zvuk, hudbu a narativ. Procesy výroby i návrhu se v mnohém podobají."

Švelch však také varuje, že je nezbytné mít na paměti významné rozdíly mezi oběma médii. Obor herní design tedy bude vyžadovat i porozumění herním mechanikám, interaktivitě i procesu programování. "Scénář pro hru nelze psát jako scénář pro film, což dokládají i nepovedené adaptace filmu do počítačových her a naopak," dodává. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy