Evropským filmem roku je drama Mládí režiséra Sorrentina

Aktualizováno 12. 12. 2015 23:51
Film Mládí italského režiséra Paola Sorrentina získal v Berlíně hlavní cenu Evropské filmové akademie (EFA). Cenu za celoživotní dílo převzala 69letá britská herečka Charlotte Ramplingová, která obdržela i cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Ocenění za přínos světové kinematografii získal rakouský herec Christoph Waltz. Nominaci za nejlepší režii proměnil Ital Sorrentino právě za drama Mládí. Tento film bodoval i v kategorii nejlepší herec, kterou vyhrál Brit Michael Caine. Ten obdržel také čestnou cenu EFA.
Herec Michael Caine a režisér Paolo Sorrentino s cenami, které jim přinesl film Mládí. | Foto: Reuters

Berlín - Film Mládí italského režiséra Paola Sorrentina v sobotu večer získal v Berlíně hlavní cenu Evropské filmové akademie (EFA). Toto drama se stalo nejen nejlepším evropským snímkem letošního roku, ale uspělo i v kategoriích režie a nejlepší herec. Naopak divácká porota vybrala jako nejlepší film španělský kriminální snímek La Isla mínima. Česká nominace se v žádné kategorii letos neobjevila.

Cenu za celoživotní dílo převzala 69letá britská herečka Charlotte Ramplingová, kterou čeští diváci mohou znát například z dramatu Jindřich VIII. a jeho šest žen či Bazén. Ramplingová obdržela i cenu za nejlepší ženský herecký výkon, a to za roli v britském dramatu 45 let. Ocenění za přínos světové kinematografii pak získal rakouský herec Christoph Waltz.

Nominaci za nejlepší režii proměnil Ital Sorrentino za dnes vyznamenané drama Mládí. Tento film bodoval i v kategorii nejlepší herec, kterou získal Brit Michael Caine. Ten obdržel také čestnou cenu EFA.

Nejlepší komedií se stal snímek Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě švédského režiséra a scenáristy Roye Anderssona. Komedie vznikla v koprodukci Švédska, Francie, Německa a Norska.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Cenu za nejlepší scénář EFA přiřkla dvojici Jorgos Lanthimos a Efthimis Filippu za sci-fi Humr. Nejlepším dokumentem letošního roku se stal britský snímek Amy režiséra Asifa Kapadie o zesnulé hudební ikoně Amy Winehouseové. Ocenění za nejlepší animovaný film připadla Písni moře režiséra Tomma Moora.

Předávání cen zahájil v budově berlínského kulturního a uměleckého střediska Berliner Festspiele před více než 900 pozvanými hosty předseda EFA, německý režisér Wim Wenders. Slavnostním večerem provázel německý komik Thomas Hermanns.

Při loňském udílení cen EFA v Rize získal hlavní trofeje film Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského. Polský tvůrce dostal cenu za nejlepší film, za režii a za scénář. Jako nejlepší vyhodnotila film o dramatických osudech polské jeptišky v dobách komunismu i divácká porota.

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

před 2 hodinami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".