Elizabeth Banksová kritizovala Stevena Spielberga za to, že netočí se ženami. A pak se omluvila

mad
18. 6. 2017 17:00
Americká herečka a režisérka Elizabeth Banksová se na svém Twitteru omluvila za komentář, který pronesla při přebírání ceny na každoroční společenské akci Women in Film. V něm chybně prohlásila, že Steven Spielberg nikdy nenatočil film s ženskou protagonistkou. Režisér je ovšem autorem filmu Purpurová barva, ve kterém ztvárnila hlavní roli Whoopi Goldbergová.
Herečka a režisérka Elizabeth Banksová
Herečka a režisérka Elizabeth Banksová | Foto: Reuters

Elizabeth Banksová se veřejně omluvila za prohlášení ke Stevenu Spielbergovi, které pronesla při přebírání ceny za celoživotní dílo na společenské akci Women in Film (Ženy ve filmu) + Lucy Awards. Kritizovala jej za to, že nikdy nenatočil film, v němž by v hlavní roli vystupovala žena.

"Byla jsem na Indiana Jonesovi a Čelistech a na každém filmu, který kdy Steven Spielberg natočil. Mimochodem, nikdy neudělal snímek s ženskou protagonistkou," řekla na večeru Banksová. 

Toto tvrzení okamžitě vyvrátilo publikum, které volalo, že je Spielberg autorem filmu Purpurová barva, v němž hrála hlavní roli Whoopi Goldbergová. Na to Banksová odpověděla: "To režíroval?" Načež jiný hlas z publika chybně oznámil, že ne. Herečka a režisérka ještě dodala: "Aha, takže mám pravdu."

Banksová nyní na svém Twitteru vydala prohlášení, v němž se omlouvá Spielbergovi a všem, které její slova urazila. "Své vyjádření jsem špatně zaobalila. Chci pro začátek jasně říct, že beru plnou zodpovědnost za to, co jsem řekla, a omlouvám se."

Poté upřesnila, proč si na Purpurovou barvu nevzpomněla. "Když jsem mluvila, myslela jsem na nedávné filmy, které Steven režíroval, nebylo mým cílem snížit význam ikonické Purpurové barvy."

Herečka a režisérka se se Spielbergem setkala při natáčení filmu Chyť mě, když to dokážeš z roku 2002, v němž hrála menší roli. Mezi další režisérovy projekty s hlavní ženskou rolí patří Sugarlandský expres (1974) a Obr Dobr (2016). Spielberg navíc právě natáčí film The Papers s Meryl Streepovou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy