Dubaj filmovým rájem. Točí se tu Star Trek i Hvězdné války

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 7. 2015 11:14
Spojené arabské emiráty se stávají oblíbenou destinací hollywoodských filmařů.
Star Wars: The Force Awakens (Síla se probouzí).
Star Wars: The Force Awakens (Síla se probouzí). | Foto: Falcon

Dubaj – Pokračování omlazené filmové série intergalaktické ságy Star Trek se bude točit zčásti v Dubaji, známé svými mrakodrapy mezi pouští a mořem. Oznámila to dubajská komise pro film a televizi. Natáčení začne v říjnu, film má jít do kin příští rok v červenci, uvedla agentura AP.

Star Trek se zatím ve Spojených arabských emirátech nikdy netočil, Dubaji a sousednímu Abú Zabí se ale stále více daří lákat filmové tvůrce. Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa si zahrála ve filmu Mission: Impossible - Ghost Protocol z roku 2011 a režisér J. J. Abrams, který točil předešlé dva filmy nové série Star Trek, natáčel v Abú Zabí část nového pokračování série Hvězdných válek pod názvem Star Wars: Síla se probouzí.

V Abú Zabí se točilo rovněž poslední pokračování série Rychle a zběsile. Pod jejími čtyřmi předešlými díly je jako režisér podepsán Justin Lin, který režíruje nejnovější Star Trek 3.

Uvedení filmu Star Trek 3 do kin je naplánováno na 8. července, tedy k 50. výročí původní série Star Treku, v níž roli kapitána Kirka hrál William Shatner a Leonard Nimoy ztvárnil roli Spocka - napůl člověka, napůl Vulkánce. Kirka nyni hraje Chris Pine a Spocka představuje Zachary Quinto.

Podívejte se na první ukázku k The Force Awakens
1:26
Podívejte se na první ukázku k The Force Awakens | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy