Drama z 50. let. Cina ztvárnil herce, který se kvůli kariéře zaprodá StB

Drama z 50. let. Cina ztvárnil herce, který se kvůli kariéře zaprodá StB
Jan Cina jako Stanislav Láník a Martin Finger coby kapitán Jindřich Korčák.
Judit Bárdos v roli Evy Doležalové a Jan Cina jako Stanislav Láník.
Jenovéfa Boková coby Anežka Láníková a Jan Cina jako Stanislav Láník.
Jan Cina jako Stanislav Láník.
Foto: David Markovič
ČTK ČTK
2. 10. 2020 13:10
Třídílné drama České televize nazvané Herec ukazuje, jak velkou cenou se v 50. letech platilo za hereckou kariéru v komunistickém Československu. Hrdinou je mladý a talentovaný Stanislav Láník v podání Jana Ciny, který by se chtěl stát hercem. Jeho šance ale ovlivňuje kádrový profil - otec zemřel v odboji, matku po sousedově udání zabili za údajnou kolaboraci s Němci.

Snu o velkém divadle se protagonista nechce vzdát ani za cenu spolupráce se Státní bezpečností. V dramatu jsou jména smyšlená, reálie i charaktery však odpovídají divadelní scéně 50. let minulého století. "Ztotožnění některých postav se nevyhnete," varuje spoluautor scénáře Petr Bok.

Drama Herec již přednostně viděli diváci Letní filmové školy v Uherském Hradišti a festivalu Finále Plzeň. První ze tří dílů minisérie, která byla nominována na prestižní ocenění Prix Europa, odvysílá ČT1 v premiéře 11. října a předtím 4. až 5. října on-line v iVysílání České televize.

Jan Cina hraje mladého ambiciózního divadelníka. V ochotnickém souboru má zatím úspěch spíše v agitačních hrách, rád by se ale dostal mezi profesionály. Místo herecké kariéry však nastupuje jako údržbář na univerzitu. StB ho nasadila na tamního profesora matematiky, kterého režim potřebuje získat ke spolupráci.

"Když jsem si to přečetl, říkal jsem si, že je neuvěřitelné, jaká je moje postava svině. Ale pak jsem si uvědomil, že žádná svině se nestane sviní jen tak, je pro to nějaký důvod. Mám pocit, že Stanislav Láník vždycky zvažuje vše pro a proti a často zvolí variantu, která je výhodnější pro něj," říká Cina. Jeho sestru ztvárnila Jenovéfa Boková.

Režisér Peter Bebjak oslovil i dlouholeté spolupracovníky, kameramana Martina Žiarana, střihače Marka Kráľovského a herečky Emílii Vášáryovou či Elizavetu Maximovou. "V podstatě jsme casting dělat nemuseli, jen kamerové zkoušky, abychom si výběr potvrdili," poznamenává Bebjak.

"Padesátá léta nejsou v našich dějinách samozřejmě jenom o zvěrstvech komunistů a estébáků, jakkoli se v dějepise zmiňuje především toto. Lidé žili i své obyčejné životy, které žijí a musí žít za každého režimu. Bez diskuse ale toto období spadá do temnějších etap našich dějin," doplňuje herec Martin Finger, představitel důstojníka StB.

Režisér Bebjak před třemi lety za film Čára, který vyprávěl o pašování cigaret přes slovensko-ukrajinskou hranici a byl natočen v české koprodukci, získal cenu za režii na festivalu v Karlových Varech. Jeho třídílná série Spravedlnost byla oceněna i Českým lvem.

První díl Herce vysílá Česká televize v neděli 11. října večer. | Video: Česká televize

V českých kinech měla loni premiéru Bebjakova filmová adaptace tajuplného slovenského bestselleru Trhlina. U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu pak bude 28. ledna 2021 uveden jeho snímek Zpráva. Zachycuje obdivuhodný čin dvou dvacetiletých kluků, kteří utekli z Osvětimi.

Bebjak kromě režie vystudoval i herectví, v roli jednoho z rodičů se objevil ve filmu Jana Hřebejka Učitelka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy