Dostane Leonardo DiCaprio Oscara? Přišel jeho čas, ve Zmrtvýchvstání si sáhl na dno

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
11. 1. 2016 18:23
Do českých kin přichází film Zmrtvýchvstání od režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita. Hlavní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio jako pohraničník a lovec kožešin Hugh Glass. Otázka je prostá: Získá jednačtyřicetiletý herec po čtyřech nominacích v minulosti vytouženou sošku Oscara? Po premiéře ve Spojených státech se kritici i novináři jednohlasně shodují – přišel DiCapriův čas.
Revenant Zmrtvýchvstání
Revenant Zmrtvýchvstání | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

"Letos Leonardo DiCaprio konečně vyhraje Oscara," píše prestižní filmový magazín Vanity Fair. Na tom by nebylo nic neobvyklého. V minulosti si byli novináři a kritici jistí už několikrát, nicméně DiCaprio ani jednu ze čtyř nominací zatím neproměnil.

Díky hlavní roli ve filmu mexického režiséra Iñárrita má zatím největší šance.

Film Zmrtvýchvstání je příběh zasazený do americké Montany a Jižní Dakoty v roce 1823. V hlavní roli figuruje pohraničník a lovec kožešin Hugh Glass, kterého vážně poraní samice grizzlyho. Následně je svými druhy pohřben zaživa a nechán napospas smrti. Glass však přežije a vydává se sám raněný napříč zmrzlou americkou divočinou, aby pomstil smrt svého syna, který ho chtěl před zrádnými druhy zachránit.

Film vyvolává silné reakce. Z některých představení dokonce lidé odcházeli, protože nemohli vydržet drastické záběry. A kritici Iñárritův snímek zbožňují.

Peklo na zemi

DiCaprio jako Hugh Glass nemohl odvést lepší práci. "Tohle byl nejnáročnější film, který většina z nás kdy natočila," řekl DiCaprio časopisu Vanity Fair. Nikdo nepochyboval o jeho upřímnosti. "Bylo to jako lezení po skále bez lana," dodal režisér Alejandro González Iñárritu.

Podle informací The Hollywood Reporter bylo natáčení slovy některých členů štábu doslova peklo na zemi. Část štábu se zranila, všichni museli odolávat kruté zimě, spousta z nich dobrovolně odešla, jiní dostali výpověď.

Rovněž byl hrubě překročen i plánovaný rozpočet. Z původních 95 milionů dolarů stál film o 40 milionů dolarů víc. Všem těmto problémům se dalo předejít, kdyby se část filmu natočila s počítačově generovanými efekty. "To je přesně to, co jsem nechtěl. Skončili bychom totiž před zeleným pozadím s kávou, v pohodlí, každý by byl šťastný, ale s největší pravděpodobností by z filmu byl kus hovna," uvedl Iñárritu v rozhovoru s režisérem Michaelem Mannem.

O perných chvílích během filmování určitě může hovořit i Leonardo DiCaprio. Musel se nesčetněkrát koupat v ledové řece, většinu snímku nemůže kvůli poranění krku mluvit. DiCaprio byl schopný pro roli udělat opravdu hodně.

"A více než cokoliv Oscaři milují, když si je zasloužíte a pracujete na nich. Když se podíváte na fotky, jak Leo vypadá během natáčení, zjistíte, že prošel testem a doopravdy si ho zaslouží," uzavírá deník Hollywood Reporter.

S tím souhlasí i americké filmové časopisy Entertainment Weekly a Variety, podle kterých je DiCaprio doslova neporazitelný. 

Zmrtvýchvstání, které získalo cenu Zlatý glóbus pro nejlepšího herce a režii, je nejsyrovější film, který jsem kdy viděl, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy