Film Doctor Strange připomíná Inception na LSD. Některé scény jsou až hypnotizující

Martin Svoboda Martin Svoboda
13. 10. 2016 11:39
Český distributor umožnil několika novinářům a partnerům filmu zhlédnout patnáctiminutovou koláž z chystaného Doctora Strange s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Marvelovky, jejímž předním úkolem je přesvědčit, že gigantické MCU (Marvel Cinematic Universe) má pořád ještě čím překvapit.
Doctor Strange – trailer | Video: Marvel

Nalákat přítomné na chystaný film Scotta Derricksona s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli se prezentaci podařilo celkem obstojně. Velkolepé scény pestrobarevné snové akce evokují LSD estetiku šedesátých let a mají tendenci ve 3D kině doslova zamotat hlavu.

Stylizace zachází o kus dál, než jsme u blockbusterů zvyklí, a momenty, během nichž se Cumberbatch propadá nekonečnými fraktály až někam na druhý konec vesmíru, nabízejí skoro hypnotizující zážitek.

Strange potvrdil i svou dosavadní pověst „popcornovějšího Inception“. Už v trailerech naznačené scény ohýbání reality rozhodně připomínají ceněný snímek Christophera Nolana, jen v mnohem větším měřítku.

Pokud je Nolanovi za Inception něco vytýkáno, tak jistá chladnost a vlastně překvapivá střídmost jeho snového světa. Terčem humoru byla svého času představa, že slavný britský režisér zjevně sní o tom, jak muži v drahých oblecích projektují mrakodrapy. U Doctora Strange se s něčím takovým určitě nesetkáme, naopak se zdá, že Derrickson každý nápad ždímá na únosné maximum.

Otázkou zůstává, jestli bude toto audiovizuální přehlcení některých sekvencí adekvátně začleněno do filmu. Je přitom zcela v pořádku, že na rozdíl od Inception tu jen sotva budeme svědky vypravěčsky propracované filmařské hry, kde vše má svůj přísně logický smysl. Přesto i v rámci rozumných očekávání má smysl se ptát, jestli to pozlátko při svém blyštění alespoň udrží tvar, tedy pořádně odvypráví příběh.

Strange má totiž pořád kámen na noze, a tím je celé MCU, do nějž musí plynule zapadnout. Dějově ani stylisticky se nesmí vzdálit tak daleko, aby se oddělil od světa Avengers, kteří jsou ostatně zmiňováni. Tvůrcům to ztěžuje (i když neznemožňuje) vytvoření svébytného a celistvého filmu.

Podle několika naznačených dialogových scén se zdá, že audiovizuální orgie budou do filmu včleněny jako jakási muzikálová čísla uprostřed jinak rutinní komiksové podívané. Derrickson se zkrátka „vyblbne“ v určených částech a v jiných bude naopak sekat dobrotu a naplňovat standard a spoléhat na to, že charisma záporáka Madse Mikkelsena a Tildy Swintonové ho podrží.

Není tak jasné, jestli se Doctor Strange v důsledku toho rozpadne na dvě nesourodé roviny, nebo bude výsledek držet pohromadě. Což samozřejmě dravě sestříhaná prezentace neprozrazuje. 

Zatím o něm můžeme říct, že jde po Strážcích Galaxie a Ant Manovi o další snahu Disney oživit MCU v rozumné míře, aby vyvolal dojem změny, ale udržel si kontinuitu. Jestli se mu to podaří, se dozvíme 27. října v českých kinech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy