Do oscarového klání jde "dopingový" film Fair Play

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 9. 2014 14:08
Za Česko se o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film pokusí film Fair Play.
Jakou má film Fair Play šanci na nominaci na Oscara?
Jakou má film Fair Play šanci na nominaci na Oscara? | Foto: Falcon

Praha - O nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se bude za Česko ucházet snímek Fair Play Andrey Sedláčkové. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ho vybrala ze 47 filmů.

Nominace 87. ročníku cen americké filmové akademie budou vyhlášeny 15. ledna 2015, vítězové dostanou "zlaté plešouny" 22. února tradičně v Los Angeles.

Příběh o sprinterce, která se v normalizačním Československu 80. let dostane do státem řízeného dopingového programu, vznikl ve společnosti Negativ producentů Kateřiny Černé a Pavla Strnada. Tento týden byl film nominován do širšího výběru na Evropské filmové ceny.

"Jsem nesmírně šťastná za všechny, kteří na filmu spolupracovali. Především za Judit Bárdosovou a Aňu Geislerovou, bez nichž by film nebyl, jaký je. Příběh je o sprinterce, ale příprava a natáčení byly spíše během na dlouhou trať. Od chvíle, kdy jsem si přečetla novinový článek o státem organizovaném dopingu v československém komunistickém sportu, a natáčením uběhly čtyři roky. Napsala jsem 19 verzí scénáře a producenti hledali finance," komentovala rozhodnutí ČFTA Andrea Sedláčková.

Čeští akademici vybírali letos ze 47 českých hraných filmů. Na dalších místech skončily podle jejich hlasů Cesta ven Petra Václava a celovečerní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

Loňský trapas se neopakuje

Loni poprvé v historii vyslala ČFTA za Českou republiku do oscarového klání film, jehož tvůrce nebyl českého původu - dílo polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř.

Původně třídílnou televizní sérii HBO, zkrácenou do filmové verze, však američtí akademici do soutěže nepřijali. Neuznali ji za svébytné dílo, které navíc nesplňovalo podmínky, že nesmí být předtím uvedeno na jiných distribučních kanálech včetně televize.

Do seznamu kandidujících snímků automaticky postoupila komedie Donšajni, která v hlasování českých akademiků skončila druhá. Do nominací se nedostala, což předem odhadl i její tvůrce Jiří Menzel. Předloni ČFTA vyslala do oscarového klání drama Davida Ondříčka Ve stínu.

Soška Oscara putovala naposledy do Čech v roce 1997 za Svěrákova Kolju. Mezi pětici nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary Ondřeje Trojana.

 

Právě se děje

Další zprávy