Do boje o nominaci na Oscara půjde Šarlatán režisérky Hollandové

ČTK ČTK
13. 10. 2020 9:57
Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Akademici vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních titulů, přihlášených jejich producenty. Slavnostní ceremoniál 93. ročníku cen Oscar se uskuteční 25. dubna 2021 v Los Angeles.
Režisérka Agnieszka Hollandová (uprostřed s mikrofonem) s delegací na slavnostní premiéře Šarlatána v Praze.
Režisérka Agnieszka Hollandová (uprostřed s mikrofonem) s delegací na slavnostní premiéře Šarlatána v Praze. | Foto: ČTK

Snímek Šarlatán je inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, Hollandová jej natočila podle scénáře Marka Epsteina. Do hlavní role obsadila Ivana Trojana a jeho syna Josefa.

Film měl premiéru na letošním 70. ročníku Berlinale v nesoutěžní sekci. První reakce světových médií byly pozitivní, například server Indie Wire jej ze všech 340 snímků letošního festivalu vybral mezi deset nejlepších. Šarlatána v českých kinech za dva měsíce vidělo více než 252 tisíc diváků, utržil přes 38,2 milionu korun.

Minulý měsíc Šarlatán získal cenu za režii na Evropském filmovém festivalu v srbském městě Palić. Mezinárodní porota ho ocenila mezi 12 soutěžními díly. Šarlatán je s Nabarveným ptáčetem Václava Marhoula také mezi kandidáty na letošní Evropské filmové ceny, jejichž finálové nominace budou vyhlášeny 7. listopadu během festivalu v Seville.

"Je tam taková existencionální otázka, co je naše síla, co je naše slabost a jestli dar je skutečně darem nebo zátěží," uvedla před časem k filmu Hollandová.

Režisérka a scenáristka před třemi lety převzala titul doctor honoris causa Akademie múzických umění v Praze. Přijetím čestného titulu se po letech symbolicky vrátila na AMU, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace. Absolvovala v roce 1971.

Do povědomí českých diváků se Hollandová výrazně zapsala třídílným dramatem Hořící keř o Janu Palachovi, ze kterého vznikl celovečerní snímek. V roce 2014 získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Dosud se cenu Oscar za nejlepší cizojazyčný film podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu. V roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka. Šest dalších titulů získalo nominace: Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana v roce 1966 a Hoří má panenko téhož režiséra o dva roky později. Podruhé šel do boje o Oskara Jiří Menzel roku 1986 s filmem Vesničko má středisková, naopak svoji první nominaci získal Jan Svěrák za Obecnou školu v roce 1991. Roku 2000 vyjel do Los Angeles Jan Hřebejk s nominovaným filmem Musíme si pomáhat a tři roky nato akademiky zaujaly Želary Ondřeje Trojana.

Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v Česku i zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu, Českého lva. V současné době má 325 členů.

Video: Hollandová: Boj se smrtí nás fascinuje. Každý má temné stránky. Šarlatán léčil i nacisty

I ten nejlepší člověk má temné stránky, Ivan Trojan se tomu bránil, má sklon své hrdiny dělat lepšími, říká režisérka Agnieszka Holland. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy