Disney přesouvá další film na síť. Po Mulan tam bude mít premiéru Duše od Pixaru

Reuters Kultura Reuters, AP, Kultura
11. 10. 2020 15:28
Nový animovaný film od studia Pixar nazvaný Duše, který měl v listopadu přijít do kin, nakonec bude k vidění on-line na streamovací službě Disney+. Firma ho zveřejní na Boží hod vánoční, tedy 25. prosince.
Film Duše vypráví o středoškolském učiteli hudby, jehož duše se oddělí od těla. | Video: Falcon

Duše se tak do kin dostane jen na těch trzích, kde videotéka Disney+ zatím nefunguje. To by měl být i případ Česka, zdejší distribuční společnost Falcon premiéru původně stanovila na 19. listopad. Od pondělí však z nařízení vlády musejí zavřít kina a není jasné, zda bude opatření vzhledem k rostoucímu počtu nakažených koronavirem platit jen avizovaných 14 dnů.

Film vypráví o středoškolském učiteli hudby, jehož duše se oddělí od těla. Režíroval jej Pete Docter, šéf tvůrčího obsahu Pixaru podepsaný pod snímky V hlavě, Vzhůru do oblak nebo Příšerky s.r.o. Původně měla mít Duše světovou premiéru na jarním festivalu v Cannes, ten se však kvůli koronaviru nekonal.

Walt Disney Company letos kvůli pandemii, která ve velkých amerických městech jako New Yorku, Los Angeles nebo San Francisku uzavřela kina, testuje nové distribuční modely. Cílem je získat co nejvíc platících zákazníků videotéky Disney+, jež už má celosvětově přes 60 milionů uživatelů.

"Za posledních šest měsíců pandemie na trhu vytvořila podmínky, které jsou v mnoha ohledech složité, zároveň ale poskytují příležitost inovovat stávající distribuční model," vysvětluje mluvčí Disneyho.

Stejně jako Duši už firma jen na Disney+ uvedla film Artemis Fowl, muzikál Hamilton a začátkem září historický epos Mulan. Ten se ve většině zemí včetně USA do kin nedostal vůbec, zatímco čeští diváci ho v biografech jako jedni z mála mohli vidět.

Uživatelé Disney+ museli za zhlédnutí Mulan jednorázově zaplatit dalších 30 dolarů, tedy zhruba 685 korun. Samotné předplatné Disney+ stojí v přepočtu 160 korun měsíčně. V případě Duše však firma žádný extra poplatek účtovat nebude.

Podle agentury AP byla Duše jedním z posledních očekávaných titulů letošního podzimu, od nichž si kinaři slibovali návrat lidí do biografů. Už dříve studia odložila bondovku Není čas zemřít, sci-fi Duna, novou verzi muzikálu West Side Story od režiséra Stevena Spielberga nebo akční Black Widow se Scarlett Johanssonovou v hlavní roli.

Společnost Walt Disney Company kvůli pandemii koronaviru propouští 28 tisíc zaměstnanců, nejvíc v zábavních parcích v amerických státech Kalifornii a Floridě. Aktivistický investor a miliardář Daniel Loeb, zakladatel hedgeového fondu Third Point, nejnověji vyzval ředitele Disneyho Boba Chapeka, aby firma letos nevyplácela dividendu akcionářům a místo toho zdvojnásobila rozpočet na digitální obsah.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy