DiCaprio a Greengrass rozkryjí příčiny útoku na olympiádě

Kultura Kultura
12. 9. 2014 8:13
Leonardo DiCaprio spolu s Jonahem Hillem plánují film o událostech bombového útoku při olympijských hrách v Atlantě. Příběh neprávem obviněného Richarda Jewella natočí Paul Greengrass.
Leonardo DiCaprio.
Leonardo DiCaprio. | Foto: Reuters

Praha - Filmografie Paula Greengrasse mluví jasně. Pokud je zapotřebí člověk, který dovede příběhu založeném na skutečné události dodat neobvyklou dávku napětí, projevit úctu k realitě a vtáhnout diváka do bezprostřední blízkosti dění, je britský tvůrce jednoznačnou volbou.

Po Kapitánu Phillipsovi by se mohl vydat na olympiádu, nikoli sportovat, ale zachytit příběh hrdiny, z něhož společnost málem udělala strůjce zločinu. Informoval o tom server Deadline.

Americké město Atlanta hostilo v létě 1996 olympijské hry, které se vedle oslavy sportu staly i dějištěm politicky motivovaného teroristického útoku. Útočník naplánoval celkem čtyři výbuchy, první z nich uskutečnil v době konání sportovní události, konkrétně v prostoru olympijského parku.

Na přítomnost smrtelného nebezpečí upozornil člen bezpečnostního týmu Richard Jewell, který pohotově vyklidil oblast a pomohl zachránit mnoho životů. Kde by příběh o hrdinství končil, tam začíná komplikované soudní drama, protože FBI nejprve podezřívala právě Jewella ze spáchání tohoto útoku, přičemž tuto verzi prosazovala i média.

Greengrass má s příběhy o lidech, jež se ocitli v krizové situaci, při níž čelili násilí a smrti a postavili se na odpor, nebývale zkušeností. Jedna z nich dokonce reflektovala téma terorismu. V Letu číslo 93 zachytil počínání pasažérů letadla, které bylo 11. září 2001 uneseno a mělo posloužit jako nástroj zkázy.

O násilí ale vypovídal i jeho přelomový film Krvavá neděle natočený v roce 2002, v němž nahlédl do místa zrodu dlouhých bratrovražedných bojů Irska a Anglie. V Kapitánu Phillipsovi pak vykreslil postavu velitele přepravní lodi, kterou přepadli somálští piráti a s jehož pomocí nebyl nikdo z posádky zraněn.

Právě scenárista Kapitána Phillipse Billy Ray je autorem scénáře pro film o bombovém incidentu v Atlantě. Při psaní vycházel z článku uveřejněném v časopise Vanity Fair v roce 1997. Producentsky a herecky se v projektu angažují už Leonardo DiCaprio a Jonah Hill, kteří společně získali nominace na Oscara naposledy za své výkony ve filmu Vlk z Wall Street. Zatímco Jonahu Hillovi by připadla role nečekaného zachránce Jewella, DiCaprio by se ujal úlohy právníka, který Jewellovi pomáhal vypořádat se s obviněním.

Paul Greengrass naposledy připravoval snímek Memphis o Martinu Lutheru Kingovi, před rokem se psalo o tom, že konečně získal finance i povolení dědiců. Richard Jewell možná není tak výrazná osobnost, ale v Greengrassově režii by získal příběh stejnou naléhavost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy