DiCaprio a Greengrass rozkryjí příčiny útoku na olympiádě

Kultura Kultura
12. 9. 2014 8:13
Leonardo DiCaprio spolu s Jonahem Hillem plánují film o událostech bombového útoku při olympijských hrách v Atlantě. Příběh neprávem obviněného Richarda Jewella natočí Paul Greengrass.
Leonardo DiCaprio.
Leonardo DiCaprio. | Foto: Reuters

Praha - Filmografie Paula Greengrasse mluví jasně. Pokud je zapotřebí člověk, který dovede příběhu založeném na skutečné události dodat neobvyklou dávku napětí, projevit úctu k realitě a vtáhnout diváka do bezprostřední blízkosti dění, je britský tvůrce jednoznačnou volbou.

Po Kapitánu Phillipsovi by se mohl vydat na olympiádu, nikoli sportovat, ale zachytit příběh hrdiny, z něhož společnost málem udělala strůjce zločinu. Informoval o tom server Deadline.

Americké město Atlanta hostilo v létě 1996 olympijské hry, které se vedle oslavy sportu staly i dějištěm politicky motivovaného teroristického útoku. Útočník naplánoval celkem čtyři výbuchy, první z nich uskutečnil v době konání sportovní události, konkrétně v prostoru olympijského parku.

Na přítomnost smrtelného nebezpečí upozornil člen bezpečnostního týmu Richard Jewell, který pohotově vyklidil oblast a pomohl zachránit mnoho životů. Kde by příběh o hrdinství končil, tam začíná komplikované soudní drama, protože FBI nejprve podezřívala právě Jewella ze spáchání tohoto útoku, přičemž tuto verzi prosazovala i média.

Greengrass má s příběhy o lidech, jež se ocitli v krizové situaci, při níž čelili násilí a smrti a postavili se na odpor, nebývale zkušeností. Jedna z nich dokonce reflektovala téma terorismu. V Letu číslo 93 zachytil počínání pasažérů letadla, které bylo 11. září 2001 uneseno a mělo posloužit jako nástroj zkázy.

O násilí ale vypovídal i jeho přelomový film Krvavá neděle natočený v roce 2002, v němž nahlédl do místa zrodu dlouhých bratrovražedných bojů Irska a Anglie. V Kapitánu Phillipsovi pak vykreslil postavu velitele přepravní lodi, kterou přepadli somálští piráti a s jehož pomocí nebyl nikdo z posádky zraněn.

Právě scenárista Kapitána Phillipse Billy Ray je autorem scénáře pro film o bombovém incidentu v Atlantě. Při psaní vycházel z článku uveřejněném v časopise Vanity Fair v roce 1997. Producentsky a herecky se v projektu angažují už Leonardo DiCaprio a Jonah Hill, kteří společně získali nominace na Oscara naposledy za své výkony ve filmu Vlk z Wall Street. Zatímco Jonahu Hillovi by připadla role nečekaného zachránce Jewella, DiCaprio by se ujal úlohy právníka, který Jewellovi pomáhal vypořádat se s obviněním.

Paul Greengrass naposledy připravoval snímek Memphis o Martinu Lutheru Kingovi, před rokem se psalo o tom, že konečně získal finance i povolení dědiců. Richard Jewell možná není tak výrazná osobnost, ale v Greengrassově režii by získal příběh stejnou naléhavost.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy